Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Ergezen, İhale Yasası’nda...

İhale Yasası’nda Uzlaşma Sağlandı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 2004 programının gecikmesine neden olacağını düşündüğü Kamu İhale Yasası için uzlaşma sağladı. Özelleştirme

NTV-MSNBCb>Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 2004 programının gecikmesine neden olacağını düşündüğü Kamu İhale Yasası için uzlaşma sağladı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Kamu İhale Kurumu’yla yaptığı görüşmeler sonrasında 2004 yılında ilk kez uygulamaya konulacak danışmanlık ihalelerinin yöntemi konusunda uzlaşma sağladı. İlk defa yapılacak uygulamayla danışmanlık ihalelerinde teklifler sabit ücret üzerinden alınacak, ancak belirleyici unsur olan başarı primi fiyat dışı unsur olarak gösterilecek. Sürede ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

İdare, Kamu İhale Yasası değişikliği sırasında istisna talep etmiş ancak suistimal edileceği gerekçesiyle Dünya Bankası’ndan veto gelmişti. Yasaya göre, danışmanlık ihalelerinde 4,5 aylık bekleme süresi öngörülmesi üzerine harekete geçen Özelleştirme İdaresi uluslararası firmalardan teklif gelmeme riski bulunduğunu gerekçe göstererek yeni bir istisna talep etti.
Yetkililer, özellikle Telekom, Milli Piyango ve enerji ihalelerinde takvimin gecikeceği ve hedeflerin tutturulamayacağını belirtmişlerdi.

TEKLİFLER SABİT ÜCRET ÜZERİNDEN
Kamu İhale Kurumu ile bir süredir yapılan görüşmelerde ise yeni bir formül oluşturuldu. Buna göre büyük kuruluşların özelleştirilmesinde teklifler sadece sabit ücret üzerinden alınacak.
Daha önce, yapılacak ihale üzerinden kendine pay isteyen danışman firma bu başarı primini ayrıca teklif etmeyecek. Bu prim fiyat dışı unsurlar arasında gösterilerek istenen yüzdenin oranı ihalede belirleyici olacak. Bir başka şikayet konusu olan sürede ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihale-yasasinda-uzlasma-saglandi_7138.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!