Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Dedemli'ye Yeni Yerleşke
BÖLÜM SPONSORU

İhracat Durağanlaştı Sanayi İvme Kaybetti

Türkiye İstatistik Kurumu dün, sanayi üretimi haziran ayı verilerini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi haziranda, geçen yıla göre yüzde 10,2 büyüdü ve sanayi üretim endeksi 120.6'ya çıktı. Ancak sanayi üretim endeksi halen kriz öncesinden yüzde 6 daha düşük seviyede. Takvim etkisinden arındırıldığında, geçen yıla göre sanayideki büyüme yüzde 10,4

Referans Gazetesi
İhracat Durağanlaştı Sanayi İvme Kaybetti

Sanayi üretimi haziranda yüzde 10,2 büyüdü. Yılın ilk beş ayına göre sanayi üretiminin hız kaybetmesinin nedeni, ihracattaki sıkıntılar. Değerli TL ve Avrupa'daki kemer sıkma politikaları, ihracatla birlikte sanayi üretimini de etkiledi. Yılın ilk beş ayında yüzde 20'nin üzerinde artış gösteren ihracat, haziranda sadece yüzde 13,2 büyüdü. Temmuzda ise yüzde 5,9 ile yılın ilk tek haneli artışı yaşandı. İhracatçı sektörler otomotiv, tekstil, kimyasal ve elektrik-elektronikte büyüme yavaşladı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırıldığında ise haziranda sanayi üretimi mayısa göre yüzde 2,1 azaldı. Bu, 18 ayın en büyük düşüşü. Ekonomistler, yavaşlamanın ilk sinyalinin haziranda alındığını belirtti. İkinci çeyrekte yüzde 14,2 yükselen sanayi üretimiyle büyümenin de yüzde 8-10 arasında gerçekleşmesi bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu dün (9 Ağustos), sanayi üretimi haziran ayı verilerini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi haziranda, geçen yıla göre yüzde 10,2 büyüdü ve sanayi üretim endeksi 120.6'ya çıktı. Ancak sanayi üretim endeksi halen kriz öncesinden yüzde 6 daha düşük seviyede. Takvim etkisinden arındırıldığında, geçen yıla göre sanayideki büyüme yüzde 10,4 olarak belirlendi. Takvim etkisinden arındırılmış endeks ise 118.4 seviyesinde.

Üretim haziranda, mayısa göre yüzde 2,2 arttı. Ancak mevsim ve takvim etkisinden arındırıldığında, haziranda sanayi üretimi mayısa göre yüzde 2,1 küçüldü. Bu düşüş Ocak 2009'dan beri görünen en kötü veri. Sanayi üretimi yılın ilk çeyreğindeki baz etkisinin gücünü yitirmeye başlamasıyla da ilgili. Geçen yıl martta uygulamaya konulan ve haziranda uzatılan vergi indirimleriyle sanayi üretiminde toparlanma sinyalleri alınmaya başlanmıştı. Son çeyrekte ise baz etkisinin tamamıyla ortadan kalkması bekleniyor.
 
Otomotivde büyük düşüş

İhracatçı sektörlerdeki kan kaybı haziranla birlikte gözle görünür seviyelere ulaştı. Avrupa Birliği'ndeki krizle beraber ihracatın lokomotifi otomotivin ihracatı haziranda yüzde 0,5, temmuzda ise yüzde 6,1 geriledi. İhracatı düşen otomotivde üretimse haziranda yüzde 26 büyüdü. Yılın ilk çeyreğinde otomotivdeki üretim artışı yüzde 50 seviyelerinin üzerinde oluyordu. Mayısta sanayi üretimindeki büyümenin 2.1 puanı otomotivden gelirken, haziranda bu oran 2.1'e geriledi. Temmuzda ise üretim kaybının artması bekleniyor.

Tekstil sektörü de olumsuz etkilendi. Tekstilde, haziranda üretim artışı yüzde 13,5'te kaldı. Mayısta sanayi üretimindeki artışın 2.6 puanı yıla iyi başlayan tekstil sektöründen gelmişti. Ancak haziranda tekstilin katkısı 1.5 puanda kaldı.
 
Son çift haneli büyüme

Beyaz eşya sektörü ise yılın ilk tek haneli büyümesiyle haziranda karşılaştı. Beyaz eşyada üretim artışı yüzde 5,2 oldu. Kimyasal sektöründe büyümeyse yüzde 3,8 olarak belirlendi. Bu, Temmuz 2009'dan beri görünen en düşük artış.

İç talebe duyarlı bu sektörün sanayi üretiminin büyümesine katkısı ise önceki aylara göre azaldı ve 0.4 puanda kaldı. Yine iç talebe duyarlı makine ve teçhizat sektörünün sanayi üretimindeki artışa katkısı 1.1 puan olarak hesaplandı. İhracatın ilk beş sektöründen biri olan elektrik ve elektronik sektöründe ise ihracat kaybı temmuzda belirginleşti. Bu sektörde üretim haziranda yüzde 39,3 oldu. Ancak temmuzda üretim artış hızı düşebilir.

Ekonomistler haziran verilerinin ardından yılın ikinci yarısında sanayide artık çift haneli büyüme gözlenmesini beklemiyor. İlk yarıda yüzde 15,6, ikinci çeyrekte yüzde 14,2 büyüyen sanayi üretimiyle gayri safi yurtiçi hasılanın ikinci çeyrekte ise yüzde 8-10 arasında artması öngörülüyor. Ancak ekonomistler yıl sonu için yüzde 6,5 seviyesinde olan GSYH büyüme beklentilerini değiştirmeyi düşünmüyor.
 
AK YATIRIM BAŞEKONOMİSTİ HAKAN AKLAR: KRİZ ÖNCESİNE DÖNÜŞ ZAMAN ALIR
Sanayi üretiminde güç kaybı haziranda görüldü ve bu, ikinci yarıda devam edecek. İkinci çeyrekte yüzde 9-10 gibi büyüme görülebilir. Sanayideki hız kaybının arkasında ise ihracat var. İhracattaki ivme kaybı sanayiyi de etkiliyor. İhracattaki durağanlığın etkisi, ikinci yarıda da görülecek. Ancak bu rakamlar Merkez Bankası'nın elini daha da rahatlatıyor. Kriz öncesi seviyelere dönmek zaman alacak ve 2010'da faiz artışı düşünmeyen Merkez'in raporunu da destekliyor. Artık bizi içeriden ziyade yurtdışındaki gelişmeler etkileyecek. Ve dışarıdan 2011'in ikinci yarısına kadar güçlü bir ivme de görülmeyecek.
 
GSO BAŞKANI NEJAT KOÇER: İŞSİZLİĞE DE OLUMLU ETKİ OLACAK
Sanayi üretimindeki büyüme devam ediyor. Ekonomideki iyimser hava giderek kendini rakamlarda da gösteriyor. Yaşanan olumsuzlukların ardından, yeniden üretim ve istihdamın harekete geçmiş olması, önümüzdeki aylar ve daha iyi sonuçlar için umutlarımızı artırıyor. Üretimin artıyor olması istihdam rakamlarının da artmasını sağlayacak ve işsizlik rakamlarındaki iyileşme de devam edecektir. Biz bu gelişimi kendi şehrimizin rakamlarında fazlasıyla hissediyoruz. Gerek elektrik tüketiminde, gerek istihdamda, gerekse ihracat rakamlarındaki artış, üretimin arttığını ve gelecek aylarda artmaya devam edeceğini gösteriyor.

 

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracat-duraganlasti-sanayi-ivme-kaybetti_81827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!