Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İkametgâh Kâğıdı Getirenler Yaylada İnşaat İzni Alacaktı!

Seçim yaklaşırken AKP'li vekiller yayla ve meralarda inşaat için atakta. 'Mera Kanunu'nda af niteliğindeki üç tekliften ikisi geçti, biri komisyonda bürokrasiye takıldı.

Radikal Gazetesieçim yaklaşırken AKP'li vekiller yayla ve meralarda inşaat için atakta. 'Mera Kanunu'nda af niteliğindeki üç tekliften ikisi geçti, biri komisyonda bürokrasiye takıldı.

Bursa'da mera arazisi üzerinde kurulu bir kooperatifi kurtarmak için AKP'liler tarafından verilen yasa teklifi, TBMM Tarım Komisyonu'nda yine AKP'liler tarafından tüm yaylak ve kışlakları kapsayacak şekilde genişletildi. Böylece Adana ve Mersin'in zenginlerinin gözdesi olan Tekir Yaylası'nda, 16 bin evin Hazine'ye küçük bir bedel ödeyip kurtulmasının yolu açıldı.

AKP'lilerin Bursa'daki bir kooperatif için verilen öneriyi, "İkametgâh senedi getiren herkes yaylak ve kışlakta ev yapabilir" şeklinde genişletmek için verdiği teklifse komisyondaki bürokratlara takıldı. AKP Bolu milletvekilinin verdiği öneri, Tarım ve Adalet bakanlıkları bürokratlarının kesin itirazı sonucu geri çekildi. Ziraat odası temsilcisi, "Eğer teklif bu haliyle yasalaşsaydı, İstanbul'da oturan biri muhtardan ikametgâh senedi alarak Karadeniz yaylalarına ev yaptırabilirdi" dedi.

Bir kooperatif için iki yasa!
Türkiye'deki tüm mera ve yaylakların kaderini yakından ilgilendiren olaylar zinciri, Bursa Belediyesi'nin 1987 yılında büyükşehir belediyesi olmasıyla başladı. Mücavir alanı genişleyen belediye, bir araziyi mera olduğunu bile bile Emir Koop'a sattı. Hazine, mera arazisinin kendisine ait olduğunu söyleyerek açtığı davayı kazanınca, 2005 yılında kooperatifin üyelerinin Hazine'ye 18 milyon YTL ödeyerek kurtulmasını sağlayacak bir yasa çıkardı. Arsa için zaten belediye para ödeyen ve yıllardır oturdukları evler için 16 bin YTL vermeyi kabul etmeyen kooperatif üyeleri bastırınca, AKP milletvekilleri Mehmet Emin Tutan ve Zafer Hıdıroğlu ikinci bir yasa teklifi hazırladı. Teklifle ödenecek paranın, arsanın meraykenki bedeli üzerinden hesaplanması kararlaştırıldı.

Yasa teklifi TBMM Tarım Komisyonu'nda görüşülürken, affın kapsamı genişletildi. Aynı durumdaki inşaatları ilgilendiren düzenlemeye göre, yaylak ve kışlaklara inşa edilen yapıların arazilerı için Hazine'ye düşük bir bedel ödenmesi yeterli olacak.

AKP Bolu milletvekilleri Mehmet Güner, Metin Yılmaz ve Yüksel Coşkunyürek'in verdiği ve yaylak ve kışlaklarda ikamet ettiğini muhtarlıktan aldığı belgeyle kanıtlayan herkesin buralarda konut yapmasına olanak sağlayan teklifse Tarım ve Adalet Bakanlığı bürokratlarının itirazı üzerine geri çekildi. Mera Kanunu'nda değişiklik yapan yasa teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda da görüşüldükten sonra Genel Kurulda ele alınarak yasalaşacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikametgah-kagidi-getirenler-yaylada-insaat-izni-alacakti_54103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!