Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İkinci Nükleer Güç Santrali Kararı Yıl Sonuna Kadar Verilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ikinci nükleer güç santraliyle ilgili kararın yıl sonuna kadar verileceğini bildirerek, ''Nükleer güç santraliyle enerjide dışa bağımlılığımız artmayacak aksine azalacak. Bunun her türlü mühendislik hesaplarını isteyene sunabiliriz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
İkinci Nükleer Güç Santrali Kararı Yıl Sonuna Kadar Verilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) görev yapmak üzere Rusya'ya nükleer mühendislik eğitimine gidecek 75 öğrenciyi bakanlık toplantı salonunda kabul etti. Rusya'ya eğitime gidecek 75 öğrencinin yapılan elemeler sonucunda 3 bin aday arasından seçildiğini belirten Yıldız, 64'ü erkek 11'i kız olan öğrencilerin, Hacettepe, ODTÜ, İTÜ, Ankara ve Gazi Üniversitelerinin de aralarında olduğu seçkin okullarda eğitim gördüğünü söyledi.
    
Yaklaşık 8-10 kilometrekarelik alanda yapılacak nükleer güç santraline birim alana yatırım bazında en yüksek finansmanın sağlanacağına vurgu yapan Bakan Yıldız, ''Özellikle nükleer santraller konusunda bu kadar spekülasyonun olduğu bir dönemde, siz gençlerin nükleer eğitimine istekli olması oldukça önemli. Bizler sizleri tehlike ve riske değil, Türkiye'nin gelişmesine ve geleceğine gönderiyoruz. Sizlerin de bizi orada çok iyi temsil edeceğinize inanıyorum. Bu eğitimi aldıktan sonra siz çok az kişinin uzmanı olduğu bir alanda çalışacaksınız ve bu ayrıcalığı yaşayacaksınız'' dedi.
    
Petrol zengini ülkelerde bile nükleer güç santrali çalışmalarının yürütüldüğünü, Türkiye'de de bu çalışmaların başlaması için önemli adımların atıldığını vurgulayan Bakan Yıldız, Fransa'da Dünya Kültür Mirası içinde yer alan Louvre nehri üzerinde 14 tane santrallin olduğunu ve bu nehirde tutulan balıkların yendiğini, bölgede turizm yapıldığını aktararak, Türkiye'de de bunun mümkün olduğunu söyledi.
   
''Nükleerde kararlılığımız devam edecek''
   
Türkiye'nin dünyanın üzerinde, enerji sektörünün ise Türkiye'nin üzerinde büyüdüğüne dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti:

''Türkiye'de enerji sektörü yüzde 7-8'ler civarında bir büyüme yaşarken, AB ülkelerinde yüzde 0,5 küçülme yaşandı. Biz bundan dolayı yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem veriyoruz. Anlaşmaya yakıt da dahil olduğu için ve nükleeri doğalgaz santrallerinin yerine ikame etmeyi planladığımız için, nükleer güç santralin Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını artırmayacak, aksine azaltacak. Bunun her türlü mühendislik hesaplarını isteyene sunabiliriz. Bundan dolayı nükleer santraller konusundaki kararlılığımız devam ediyor. İkinci nükleer güç santraliyle ilgili kararımızı yıl sonuna kadar vereceğiz''.

Superfin, öğrencilerden başarı istedi
   
Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü Alexander Superfin de öğrencilerin Rusya'daki tüm masraflarının proje şirketi tarafından karşılanacağını belirterek, öğrencilere sağlık sigortası yapılacağını ve aylık 500 dolar burs verileceğini bildirdi. Öğrencilerin kalacağı yurdun tekrar düzenlendiğini dile getiren Superfin, ''her türlü imkan sağlandı. Öğrencilerden sadece bir tek isteğimiz var; o da başarılı olmaları'' dedi.
    
Nükleer mühendislik eğitimi alacak 75 öğrencinin, 13 Eylül'de Rusya'ya gideceği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikinci-nukleer-guc-santrali-karari-yil-sonuna-kadar-verilecek_102040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!