Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İkitelli'de Filtresiz Baca Tehlikesi

İstanbul'da binlerce insanın yaşadığı toplu konutların komşusu İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, filtresiz bacalar yüzünden sağlığı tehdit ediyor. Sanayi sitesi yönetimi, çevreyi kirleten 108 firmayı kapattı, 26'sına da uyarı gönderdi.

CNN TÜRK/Ercüment ALHAN
İkitelli'de Filtresiz Baca Tehlikesi

stanbul'da binlerce insanın yaşadığı toplu konutların komşusu İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, filtresiz bacalar yüzünden sağlığı tehdit ediyor. Sanayi sitesi yönetimi, çevreyi kirleten 108 firmayı kapattı, 26'sına da uyarı gönderdi.

Türkiye'nin en büyük sanayi sitesi olan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde toplam 22 bin 500 işletme bulunuyor.

Burada ağırlıklı olarak dökümcülük, deri mamülleri, ayakkabıcılık, tekstil üretimi yapılıyor. Bu işletmeleri denetleme yetkisi 2005 yılının temmuz ayında Organize Sanayi Siteleri yönetimine bırakıldı. Yetki devrinin ardından yönetim kirlilik yaratanlar hakkında işlem yapmaya başladı.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Nuri Konak, "sekiz ay içinde yaptığımız denetimler sonucu bin firma denetlendi. Bu firmalardan Çevre Kanunu'na, Geri Dönüşüm Atık Yönetmeliği'ne uymayan 108 firma kapatıldı, 26 firmaya da tebligat yapılmaktadır" dedi.

Kapatılan işletmelerin yüzde 60'ı zehirli gaz yaydığı gerekçesiyle mühürlendi. Diğer kapatma gerekçelerinden bazıları ise 'katı atıkları doğada tutmak' ve 'kimyasal madde bulundurmak'.

Zaman içinde çevresi konutlarla dolan İkitelli Sanayi Bölgesi'nin bacalarından çıkan zehirli gazlar burada yaşayanlar için tehlike oluşturuyor.

"Atıklar İSKİ kanalına veriliyor"

Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Konak, "kimyasal atıkların ve deşarjların İSKİ kanalına verildiği tespit edilenler faaliyetten men edildi. O bakımdan çevremizdeki konutlara sıkıntı yok ancak hava kirliliği açısından oldukça sıkıntılı durumlar var" diye konuştu.

Uyarıları dikkate almayan firmalar, önce kooperatiflerden çıkarılıyor, ardından da mahkemelik oluyor.

Kamu davası açılarak çevreyi kirletenlere 2 ile 5 yıl arası hapis cezası verilebiliyor. Ancak işletme sahipleri filtre fiyatlarının yüksekliğinden yakınıyor ve üretimini durdurmayı seçiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikitellide-filtresiz-baca-tehlikesi_49082.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!