Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İlk Yıkım Başladı, Emirsultan Meydanı Yeniden Açığa Çıkacak

Restorasyonu yıllardır konuşulmasına rağmen çivi çakılmayan Emir Sultan Meydanı, kentsel dönüşüm projesiyle yeniden canlanacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında boşaltılan evlerin ilk yıkımı dün gerçekleştirildi.

Zaman Gazetesi
1 İlk Yıkım Başladı, Emirsultan Meydanı Yeniden Açığa Çıkacak

estorasyonu yıllardır konuşulmasına rağmen çivi çakılmayan Emir Sultan Meydanı, kentsel dönüşüm projesiyle yeniden canlanacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan proje kapsamında boşaltılan evlerin ilk yıkımı dün gerçekleştirildi. Bürokratik engellerin ardından bir yıl gecikmeli başlayan projenin 2 yılda bitirilmesi hedefleniyor. Projenin tamamlanmasıyla Emirsultan Camii çevresi modern bir görünüme kazandırılmış olacak.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Emirsultan Türbe ve Camii'nin çevresi kentsel dönüşüm projesiyle hayat buluyor. Emirsultan Mahallesi'nde boşaltılan binaların ilk yıkımı, dün düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Yıkımla ilgili törende konuşan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, "Emirsultan Camii'nin çevresinde özellikle trafikte büyük sıkıntılar yaşanıyor. Mevcut sıkışık görüntü de Emirsultan'ın maneviyatına yakışmıyordu." diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin ise "Yeni bir başlangıcın eşiğindeyiz. Bursa'da birçok konu yıllarca konuşuldu, ancak çivi çakılmadı. Şimdi icraat zamanı." dedi. 2 yıl sürecek proje kapsamında Emirsultan Camii önündeki taşıt yolunun yer altına alınarak, ilköğretim okulunun yıkılacağını ve yerin altına otopark yapılacağını kaydeden Başkan Şahin şöyle konuştu: "Tamamen yaya trafiğine açılacak olan Emirsultan Camii önü de meydan olarak düzenlenecek. İstanbul'un Eyüpsultan'ı varsa, Bursa'nın da Emirsultan'ı var. Emirsultan Meydanı, tarihi ve manevi kimliğine yakışır hale gelecek. Proje kapsamında cami önünde yer alan taşıt yolu 90 metre uzunluğundaki bir tünel ile yeraltına alınacak. Mevcut taşıt yoluna cepheli 6 adet muhtelif yüksekliklerdeki dükkan ve konut yapıları ile Emirbuhari İlköğretim Okulu yıkılacak ve elde edilen açık alan tamamen yaya kullanımına yönelik meydan olarak düzenlenecek. Emirbuhari İlköğretim Okulu'nu da mezarlığın doğu kısmında bulunan Emirsultan Lisesi'nin yanındaki alana yapılacak. Meydanın zemin katında 150 araçlık otopark ve dükkanlar olacak."

AK Parti Milletvekili Mehmet Emin Tutan ise yıllarca Bursa'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin çevre düzenlemesi konusunda hayıflanlamalarını duyduklarını belirterek, "Şehrimize gelen dostlarımızı buraya getiriyorduk, ancak mevcut durum nedeniyle çok eleştiri alıyorduk. Artık Emirsultan Meydan Projesi ile çevre, modern bir görünüme bürünecek. Gerçi proje bir yıl bürokratik engellemeler yüzünden geç başlıyor. Ancak projenin tamamlanmasıyla Emirsultan tıpki Eyüpsultan gibi ferah hale dönüşecek." diye konuştu.

Konuşmaların ardından iş makinesinin başına geçen Başkanlar Hikmet Şahin ile Özgen Keskin ve Milletvekili Mehmet Emin Tutan, proje kapsamındaki ilk yıkımı gerçekleştirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-yikim-basladi-emirsultan-meydani-yeniden-aciga-cikacak_59262.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • emir hz. hikmetin canını aldı. daha özür dilemek için çok geç .rus istilası olsa bu kadar kepazelik yapmazlardı. allah akıbetinizi batı tarafı meydanına çevirsin sayın başkan. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!