Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmamoğlu: “İstanbul Depremi Çok Büyük Tehdit”

İBB bünyesinde kurulan İstanbul Deprem Konseyi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, depreminin çok büyük bir tehdit olduğuna dikkat çekerek "Depremi tek başına hiçbir kurum çözemez. Bu kentin yenilenmesini sağlamak, olası afete hazırlanmak zorundayız.” dedi.

yapi.com.tr
İmamoğlu: “İstanbul Depremi Çok Büyük Tehdit”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), meteoroloji ve afet yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'nun koordinatörlüğünde, ‘İstanbul Deprem Konseyi’ni kurdu. Konsey bünyesinde, çeşitli disiplinlerde çalışmalar yürüten bilim insanları, İBB yöneticileri ve bürokratlar yer aldı. Konseyin ilk toplantısı, telekonferans yöntemiyle ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; toplantının açılış konuşmasını yapan İmamoğlu, konseyin sürece ciddi katkı sunmasını umut ettiğini belirterek “Bu tür süreçlerde akıl ve bilim ve öncelik meselesi çok kıymetli.” dedi.

İmamoğlu, beklenen İstanbul depreminin; hem kent hem Türkiye için can sağlığı ve ekonomik açıdan çok büyük bir tehdit yarattığına vurgu yaparak şöyle konuştu; “Şiddeti yüksek beklenen büyük İstanbul depreminin, İstanbul'da yaratacağı travmayı, bina hasarlarını, yaklaşık can kaybıyla ilgili araştırmayı kurumumuz, Boğaziçi Üniversitesi ve Kandilli Rasathanesi ile yaptığı araştırmayı, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna aktardı. Şu anda insanlar, oradan girip, kendi ilçesinde nasıl bir hasar, nasıl bir can kaybı olabilirliğini görüyor. Tabii ki bilimsel araştırmaların yanı sıra, sahada gözlemsel olarak baktığımızda da bu tehdidi canlı canlı görebiliyoruz aslında.”

 


“Hızlı olmak zorundayız”
Deprem gibi önemli bir konunun Türkiye’nin vazgeçilmez ve öncelikli konusu olmasının şart olduğunu belirten İmamoğlu devamında şunları söyledi; “İstanbul Türkiye’nin kalbi, üretim merkezi; her türlü merkezi. İstanbul depreminin, ülkenin dışında da ciddi bir sorun. Çünkü İstanbul, dünyanın her yerinden yatırımcının olduğu, ekonomik yatırım için önemli bir merkez. Hızlı yol almak zorundayız. Yeni ekonomik destekli modellerle, kentsel yaşamı hırpalamadan, özellikle İstanbul’un yoğunluğunu artırmadan bir süreç tanımlayıp, bir yandan bu kentin yenilenmesini sağlamak; ama bir yandan da olası afete en ciddi şekliyle hazırlanmak zorundayız.”

“Tek başına bir kurum çözemez”
İBB'nin deprem eğitimi ve toplanma alanları konusunda bilinçlendirme çalışmaları yaptığını, şehirlerdeki bina tespitleri konusunda çalışmalarını da sürdürdüğünü ifade eden İmamoğlu, şunları söyledi: “Depremin çözümü nedir? Örneğin; ‘Depremi hükümet çözer.' Kesinlikle katılmıyorum. Yani hükümet, tek başına depremi, istese de çözemez. ‘Depremi belediye çözer.' Hayır; çözemez. Sadece bu iki kurum birleşse, yine çözemez. Ben, bu sürece, biraz daha seferberlik gözüyle bakıyorum. Hatta, siyaset üstü bir kurumsallığın oluşmasına dönük de fikrimizi, birkaç platformda belirtmiştik. Burada bir konsey gibi çalışacak heyet, değerli.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un pandemi öncesinde düzenlediği ve kendilerinin de davetli olduğu toplantıyı hatırlatan İmamoğlu, şöyle konuştu: “Toplantıda, bir siyaset üstü konseyin oluşması ile ilgili fikrimizi dile getirmiştim. Kendileri de anlayışla karşılayıp bunun kurulması gerektiği konusunda beyanda bulunmuşlardı. Tabii sürece pandemi girdi. Ben, pandemi sürecinin bizim depremle ilgili çalışmalarımıza engel olamayacağını ve bu sürece acilen ihtiyaç duyduğumuzu kendilerine yazılı olarak bildirdim. Hızlı bir eylem planı oluşturmamız lazım. Sayın bakanımızın, bakanlığımızın, valiliğin, belediyemizin ve ilgili bütün kurumların; sadece kamu kurumu değil, bankacılık sektörünün, özellikle sigorta sektörünün, hatta müteahhitlerin, inşaat malzemecilerinin, üreticilerinin içinde olduğu büyük süreci konsorsiyumla süreci yönetmek ve modeller oluşturmak zorundayız.”

İmamoğlu'nun konuşmasının ardından İstanbul Deprem Konseyi'nin ilk toplantısı, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman'ın sunumuyla ve katılımcıların görüşlerini aktarmalarıyla devam etti.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imamoglu-istanbul-depremi-cok-buyuk-tehdit_180607.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!