Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘İmar Affı Beklentisi Bitmedikçe Gecekondulaşma Önlenemez’

İmar planlarında yeşil alan olarak gösterilen yerlere çok sayıda ruhsatsız binanın yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Sümer Gülez, Avrupa Birliği normla

AAmar planlarında yeşil alan olarak gösterilen yerlere çok sayıda ruhsatsız binanın yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Sümer Gülez, Avrupa Birliği normlarına uyabilmek için izinsiz yapılaşmaların mutlaka durdurulması gerektiğini söyledi.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı Bartın Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sümer Gülez, “Vatandaşların zihnindeki ‘Nasıl olsa imar affı çıkar.’ düşüncesi iktidarlar tarafından yok edilmedikçe gecekondulaşmanın önüne geçmek mümkün olamaz.” dedi. Prof. Dr. Gülez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentlerde yeşil alanların önemine dikkati çekti. Türkiye’de kişi başına düşen yeşil alan miktarının düşük seviyelerde olduğunu söyleyen Gülez, şunları kaydetti: “Her kentin imar planında yeşil alanlar gösterilmiştir. Ancak, söz konusu alanlarda çok sayıda ruhsatsız binanın yapıldığına şahit oluyoruz. Bunların bir şekilde yıkılması gerekiyor.

AB’nin ülkemize müzakere tarihi vermesi durumunda normlara uygun olmayan çarpık kent yapısının düzeltilmesi konusunda da önemli pazarlıklar başlayacaktır. AB gelecekte Avrupa Birleşik Devletleri olacak. Birliğin kendisine özgü çok sayıda standardı var, önem verdikleri unsurlardan biri de çevre. İstenilen normlara mutlaka uymak durumundayız, bundan dolayı da izinsiz yapılaşmaların şimdiden önünü keserek, ağır para cezaları öngörülmesi gerekmektedir.”

İmar planlarına, yeşil alanlara inşaat izni verecek değişim önerileri getirilmemesi gerektiğini anlatan Gülez, “Vatandaşların zihnindeki ‘Nasıl olsa imar affı çıkar.’ düşüncesi iktidarlar tarafından yok edilmedikçe gecekondulaşmanın önüne geçmek mümkün olamaz. Ne zaman seçimler olsa, kaçak yapılaşmalar ve binalara ek kat yapımı artar. Hükümetlerin bunların önlenmesi için kararlı tutum sergilemeleri şarttır.”

Çatı ve teras bahçelerinin yaygınlaştırılmasının kentlere ayrı güzellik katacağını belirten Gülez, “Özellikle çok katlı binaların teraslarının buna göre yapılması modern kent yapısı için çok önemli. Fakat, yapılan inşaatların teras bahçelerine uygun projelendirilmeleri lazım. Bahçelerin ısı ve rutubet izolasyonu sağlanarak uygun bitki türlerinin dikimiyle istenilen beğeniye de ulaşılabilir.” dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-affi-beklentisi-bitmedikce-gecekondulasma-onlenemez_18794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!