Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İngiliz Intl Power, Trakya Elektrik'in Yüzde 31'ini Aldı

İngiliz enerji şirketi International Power Plc (Intl Power - IPR), Trakya Elektrik Santrali'nin yüzde 31 hissesini satın aldı. IPR'den yapılan

Dünya
1


b>İngiliz enerji şirketi International Power Plc (Intl Power - IPR), Trakya Elektrik Santrali'nin yüzde 31 hissesini satın aldı.
IPR'den yapılan açıklamada, şirketin Marmara Ereğlisi'ndeki doğalgaz kullanan Trakya Elektrik Santrali'nin yüzde 31'ini Alman enerji devi Eon'un İngiltere kolu Powergen'den satın aldığı bildirildi. 478 MW gücündeki Trakya Elektrik, toplam 600 milyon dolar uluslararası sermaye yatırımı ile Yap-İşlet-Devret Modeli'ne uygun olarak Türkiye'de gerçekleştirilen ve özel sektöre ait ilk elektrik santralı olma özelliğini taşıyor.

1998 yılının aralık ayında faaliyete geçen santralın, sözleşme gereği 20 yıl boyunca yüzde 50'sinin ABD'li batık enerji şirketi sahibi Enron olurken, British Midlands Electricity yüzde 31'ine, Türk inşaat firması Gama yüzde 10'una ve ABD'li Wing Group da yüzde 9'una sahip.

Toplam 21 milyon sterlin ödeyecek

IPR, Pakistan'da satın aldığı 586 MW gücündeki Uch Santrali'nin yüzde 40'ıyla beraber toplam 21 milyon sterlin ödeyecek, iki santralin toplam 8.6 milyon sterline varabilecek borçlarını da üstlenecek. Açıklamada anlaşmanın tamamlanması için bazı şartların olgunluğa erişmesinin beklendiği ifade edildi.

Bu alımların IPR'nin varlık portföyünü sağlamlaştıracağı kaydedilen açıklamada, Trakya'nın IPR'nin mevcut Uni-Mar yatırımlarını tamamlayıcı nitelikte olduğu ve şirketin bu önemli pazardaki pozisyonunu güçlendireceği belirtildi.

25'in üzerinde enerji santraliyle toplam brüt 16 bin 840 MW enerji üretim kapasitesine sahip IPR'nin Türkiye ve Pakistan'ın yanısıra Avustralya, ABD, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, BAE, Portekiz, Malezya ve Tayland'da yatırımları bulunuyor. Şirketin hisseleri Londra ve New York borsalarında işlem görüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ingiliz-intl-power-trakya-elektrikin-yuzde-31ini-aldi_9658.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Reporter dergisi istihbarat müdürüyüm. Genel müdürünüzle enerji konu içerikli röportaj yapmak istiyorum.ilgilenirseniz memnun olacağım saygılarımla. tel 0537 962 82 55 YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!