Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Demirine Standart Gelecek

İnşaat Demirine Standart Gelecek

Akşam AKDENİZ
İnşaat Demirine Standart Gelecek

ürkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında ilk 100’ün arasında yer alan Ekinciler Demir Çelik Sanayi AŞ tarafından Antalya İnşaat Mühendisleri Odası'nda bir toplantı yapıldı. Toplantıda, Antalyalı inşaat mühendislerine 'Yapı Güvenliği ve İnşaat Çeliği' ilişkisi konusunda bilgi verildi.

Ekinciler AŞ Ar-Ge ve Stratejik Planlama Müdürü Ayhan Tuğrul, Türkiye'deki deprem yönetmeliğinde inşaatlarda kullanılan demir ve çeliğin içindeki kimyasallarla ilgili bir standart olmadığını açıkladı. Deprem yönetmeliğinin değiştirilmesi için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın bir çalışma yaptığını bildiren Tuğrul, "Deprem yönetmeliği 1999 yılında aceleye getirildi. Bu yüzden inşaat çeliğindeki kimyasallarla ilgili bir standarda yer verilemedi. Şimdi bakanlık bunun üzerinde çalışıyor. Yeni çıkacak yönetmelikte, demir ve çeliğin içindeki kimyasalların oranları da yer alacak. Azot ve karbon oranlarına yer verilecek. Çünkü kimyasallar demirin mukavemetini etkiliyor" dedi.

Köşebent demirinden iskelet
Ekinciler AŞ Genel Müdürü Çetin Kaya, yassı demir ihtiyacını kendisi karşılayamayan Türkiye'de, köşebent ve profil yapımında kullanılması gereken ithal demirlerin inşaatların taşıyıcı sistemlerini oluşturan iskeletlerde de kullanıldığını iddia etti. Kaya, "1999 depremine kadar olan dönemde yapılarda en büyük risk düz ve yuvarlak demirlerdi. Şu anda ise en büyük risk, köşebent ve profil yapımında kullanılması gereken dayanıksız demirlerin inşaatın taşıyıcı sistemlerinde kullanılması" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-demirine-standart-gelecek_40881.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!