Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Afrika’nın İnşasına Talip

Yapı Fuarı’nın Konuk Bölge Afrika Projesi kapsamında düzenlenen Afrika – Türkiye İnşaat ve İkili İş Görüşmeleri Forumu’na Sahra altı ülkeleri damgasını vurdu. Türkiye İMSAD Başkanı Hinginar Afrika kıtasıyla olan ticari bağların çok avantajlı ve rahat bir şekilde güçlenebileceğini vurgulayarak, yatırımcılara seslendi.

yapı.com.tr
İnşaat Malzemesi Sanayicileri Afrika’nın İnşasına Talip

Yapı Fuarı'nın ikinci günü düzenlenen Afrika – Türkiye İnşaat ve İkili İş Görüşmeleri Forumu’nda Afrika Kıtası ile ticaret hacminin arttığına dikkat çekilirken, 2003 yılında 5,47 milyar dolar olan ihracatın 2015 yılında 17,5 milyar doları aştığına dikkat çekildi. Forum’da konuşmacı olarak yer alan Türkiye İMSAD Başkanı F. Fethi Hinginar, Afrika’nın ihtiyaçları ile Türkiye’den gidebilecek kaliteli yatırım imkanlarının mükemmel şekilde örtüştüğüne dikkat çekerek, sanayicilerin “yeni normal” sürecinde bu fırsatı değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

İnşaat malzemesi sanayicilerinin ülke ekonomisinin lokomotifi olduğuna değinen Hinginar, geçen yıl itibariyle küresel yavaşlamanın etkisiyle azalan ihracatın ve getirebileceği sıkıntıların yeni pazarlara ulaşarak ve mevcut pazarları geliştirerek aşılabileceğine değindi. Hinginar, “Küresel sisteme entegrasyon sürecindeki Afrika ülkeleri son yıllarda ciddi bir atağa kalktı. Birçok altyapı ve üstyapı projesi hayata geçirildi, önemli projeler devam ediyor. Afrika kıtasında, 2010 yılında toplam nüfusun yüzde 40’ını şehirlerde ikamet edenler oluştururken, bu oranın 2030’a kadar yüzde 50’ye ve 2060 yılına kadar da yüzde 65’e ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla bu durum bölgedeki konut ihtiyacının da yıllar içerisinde giderek artacağına işaret ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) verilerine göre, 2030 yılına kadar küresel elektrik ihtiyacının karşılanması için her yıl 30 milyar dolarlık altyapı yatırımına ihtiyaç duyuluyor. Bu yatırımın yüzde 64'ünün ise Sahra Altı Afrika’ya yapılması gerekiyor. Bizler 19 milyar dolarlık bu altyapı yatırımına talibiz. Gerek coğrafi konumumuz açısından gerekse üretimdeki kalite üstünlüğümüz açısından baktığımızda Çin’den ve hatta birçok Avrupa ülkesinden çok daha avantajlı konumdayız. Kalitesi dünyaca kabul görmüş malzemelerimizle Afrika kıtasının gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Hinginar Afrika pazarıyla ilgili sözlerine; “Türk Müteahhitler birliği ile birlikte özellikle Orta ve Güney Afrika ülkelerindeki iş fırsatlarını takip ediyor, avantajlarımızı iyi değerlendirerek bu ülkelerde de başarılara imza atmayı umuyoruz. Özellikle Afrika’daki potansiyel pazar hakkında detaylı bilgiler ediniyoruz. Bu konudaki çok yeni bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim; Afrika’da 5 bin adet çelik köprü yapımının Türkiye çelik sektörü yapımcıları tarafından çok ciddi şekilde takip edildiğini ve bu konuda çok avantajlı olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-malzemesi-sanayicileri-afrikanin-insasina-talip_144699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!