Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘İnşaat Sektörü Büyüdü ama Konut İşi Küçüldü’

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, konut sektöründe geçtiğimiz iki yılda yaşanan negatif büyümenin üstesinden ancak bu yıl gelinebildiğini açıkladı.

Milliyet Gazetesi
‘İnşaat Sektörü Büyüdü ama Konut İşi Küçüldü’

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, konut sektöründe geçtiğimiz iki yılda yaşanan negatif büyümenin üstesinden ancak bu yıl gelinebildiğini açıkladı. 2010 yılının ilk yarısında sayısal anlamda yüzde 9 büyüyen sektörün, konut alanında tersine bir gelişme gösterdiğinin altını çizen Boysanoğlu, “Genel anlamda bakıldığında inşaat sektörünün büyüdüğü görülüyor. Fakat bu kamu, altyapı, yol ve baraj gibi büyük ölçekli inşaatlarında bulunduğu bir hesaplama. Konut sektörünü özel olarak ele aldığımızda üretim yüzde 8 oranında azaldı” dedi.

Boysanoğlu, “Bu durum sektörün tasarım kararlarının doğru olduğunu yani konut adet/metrekaresinin küçüldüğünü ifade etmektedir. Türkiye gibi depremin en yoğun yaşandığı bir ülkede konut ihtiyacı şu anki üretimimizle karşılanamaz “diye konuştu. Sorunun sadece konut üretiminde bitmediğini, bu kapasiteye ulaşılsa bile mortgage sistemi tamamlanmadığı için sorun olacağının altını çizen Boysanoğlu, “Finans sektörü satılan konutlara destek olsa bile bu seferde satışta üretim sayısını yakalayamazsınız” şeklinde konuştu.

Sektörde karne verme zamanı

Kısa bir süre içinde sektörde yaprak dökümünün başlayacağını belirten Boysanoğlu, “Önümüzdeki dönemlerde bence elenmeler başlayacak. Yeni girenlerin 5-6 yıl önce ürettikleri konutlar teslim edildi veya edilemiyor. artık firmaların karnesini konut sahipleri verecek ve bu medyadan daha etkili olacak” dedi. Bu işlemin biraz zaman almasına rağmen etkili bir yöntem olduğunu belirten Boysanoğlu, müşteri memnuniyeti ve kaliteli konut kavramlarının firmalar tarafından değil, tüketiciler tarafından değerlendirileceğini kaydetti. Bu durumun çok etkili olacağını ifade eden Boysanoğlu, karnesi kırık olanların piyasadan çekileceğini öngördü.

Hasılat ihaleleri kâr marjını etkiledi

TOKİ ve Emlak GYO’nun Türkiye’de devreye girmesiyle arsaya dönük hasılat paylaşımlı işlerin ağırlığını arttığını vurgulayan Boysanoğlu, arsa değerlerinin çok yüksek tutulmasının kar marjlarını etkileyerek yüzde 10-12 civarına çektiğini belirtti. Sektörde tecrübesi az olanların da maliyet hesaplarında teslim sonrası harcamaları öngörmemelerinin önemli sorunlara yol açtığına vurgu yapan Boysanoğlu, “Bu harcamalar müşteri memnuniyetsizliğine ve işlerin devamına sekte vurabilir. Ayrıca düşük kar marjları satış kampanyalarında kullanacağınız indirimlerde işlerin sonuçlandırılmasına negatif etki yapar” diyerek yapılan kampanyalarda dikkatli olunmasını istedi.

Ankara’da ucuz konut açığı var

Ankara’da konut sektörü İstanbul’a göre oldukça yavaş seyrettiğini belirten Boysanoğlu, “Ankara’da belli kategorideki konutlarda arz fazlası olduğunu tahmin ediyorum. Burada ucuz konut ihtiyacı halen devam ediyor. Burada sorun mortgage sisteminin devreye girmemesidir” diye açıklama yaptı.

Yeni proje yerine yeni etaplar geliyor

“Yurtiçinde Ankara’da satışa sunabileceğimiz 1000 civarı konut potansiyelimiz var. İstanbul’da, Kartal, Kağıthane ve Kemerburgaz’da yeni projelere başlayacağız. Bahçeşehir’de TOKi arsası kalmadığı için artık biz mevcut projemize yeni etaplarla başlamak istiyoruz. Bunun dışında Polonya Varşova’da konut projeleri hazırlığı içindeyiz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-buyudu-ama-konut-isi-kuculdu_84101.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!