Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'İnşaat Sektöründe Sorunlar Var'

YÜZDE 50 ORANINDA BİR GECE KONDULAŞMA VAR. Devlet Bakanı Faruk Bal, 2. Yönetişim Toplantısı?nda yaptığı konuşmada konut ve inşaat sektörü

Ticaret Gazetesib>YÜZDE 50 ORANINDA BİR GECE KONDULAŞMA VAR.

Devlet Bakanı Faruk Bal, 2. Yönetişim Toplantısı?nda yaptığı konuşmada konut ve inşaat sektöründe sorunların bulunduğunu kaydederek, 2000 li yıllarda Türkiye' nin konut ve arsa üretiminde kendi elini kolunu bağlayan ve üretimi engelleyen zorlukların bulunduğunu, bu zorlukları da yönetim olarak, mevzuat olarak kendi ürettiği sorunlar olduğunu söyledi.

Bal, 2000'li yıllar değerlendirildiğinde, şehirlerin etrafında yaklaşık yüzde 50 oranında bir gecekondulaşmanın bulunduğunu, şehir içinde yapılmış olan konutların da plansız, programsız, dikine şehirleşme yani apartmanlaşma olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Bakan Bal, Türkiye'nin kamu arazisi açısından zengin bir ülke olmasına rağmen, bu araziyi arsa şeklinde sunamadığını dile getirdi. ABD?de kamu arazisi yüzde sıfır iken Türkiye?de yüzde 50 oranında kamu arazisi bulunduğuna dikkat çeken Bal, bu sorunların giderilmesi için çalışmalar yapıldığını, bu çalışmalar çerçevesinde oluşturulan Konut Yüksek Kurulu ve kamu arazilerinin sıfır bedelle arsa üretim alanı olarak geri dönüşümünün sağlanması ile sorunların çözümü yolunda ilerlendiğini anlattı.

Bakan Bal, 2003 yılı hedeflerinin oluşturulmasında da sivil toplum örgütlerini katılımcı olmaya çağırarak, onların da öneriler getirmesini istedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunde-sorunlar-var_1392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!