Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''İnşaat Sektöründe Yalın Uygulamalar''

Sutter Health Healthcare firmasının San Francisco merkezinde yaptırdığı bir milyar dolarlık hastane projesini üstlenen Herrero-Boldt İşletme Müdürü Barış Lostuvalı, hastanenin inşaatında yalın yönetimin benimsenmesiyle maliyetlerde yüzde 30 tasarruf edildiğini belirtti.

yapi.com.tr / AAalın Enstitü Derneğinin düzenlediği ''Tasarımdan Teslimata İnşaat Sektöründe Yalın Uygulamalar'' başlıklı seminerde konuşan Herrero-Boldt İşletme Müdürü Barış Lostuvalı, yalın düşüncenin tarihi ve gelişimi hakkında bilgi verdi.

Yalın düşüncede müşterinin ne istediğini anlamak gerektiğini, yalın düşüncenin günümüzde her sektörde kullanıldığını kaydeden Lostuvalı, San Francisco'da son olarak bir hastanenin inşaatında görev aldığını söyledi.

Sutter Health Healthcare firmasının, San Francisco merkezinde yaptırdığı bir milyar dolarlık hastane projesini tamamen yalın prensiplere göre yapılmasını şart koştuğunu anlatan Lostuvalı, yalın yönetimin benimsendiği bu projede tüm israfların önlenmesi ile maliyetlerden yüzde 30 tasarruf edildiğini belirtti.

Yalın Enstitü Derneği Başkanı Yalçın İpbüken, Toyota'nın başını çektiği ve bugün dünya çapında farklı sektörlerden on binlerce şirketin uyguladığı yalın düşüncenin, temelde hem malzeme hem de süreçlerde ortaya çıkan israflardan tasarruf edilmesini sağladığını anlattı.

İpbüken, yüksek rekabetçi ortamı ve krizlerden etkilenmeye açık yapısı nedeniyle maliyetlerini diğer sektörlerden çok daha etkin biçimde yönetmek zorunda olan inşaat sektörüne yönelik özel bir reçete sunan yalın sistemin, maliyete ve müşteriye yansıyan hata, israf ve gecikmeleri önlemeyi vadettiğini anlattı.

Türkiye'de artık yalın düşünce ile tanışmayan hiçbir kuruluş olmadığını belirten İpbüken, bu düşüncenin Türkiye'nin her yerine bir felsefe olarak yayılmasını arzu ettiklerini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunde-yalin-uygulamalar-_87984.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!