Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

INTERSCALAR Istanbul; Ölçekler Arası Bir Diyalog Girişimi

Nilüfer Kozikoğlu (drl mezunu, tuspa) koordinatörlüğünde, Yapı-Endüstri Merkezi’nin (YEM) evsahipliği ile düzenlenen Interscalar Sistemik Operasyonlar İstanbul Workshop'u, 23 Kasım’da YEM’de gerçekleştirilen açık jüri oturumu ile tamamlandı. Türkiye için bir ilk olan bu deneyimi aktörlerine sorduk.

yapi.com.trNilüfer Kozikoğlu (drl mezunu, tuspa) koordinatörlüğünde, Yapı-Endüstri Merkezi’nin (YEM) evsahipliği ile düzenlenen Interscalar sistemik operasyonlar İstanbul workshop’u, 23 Kasım’da YEM’de gerçekleştirilen açık jüri oturumu ile tamamlandı. Atölye konusu olarak, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi seçilmişti.

Interscalar sistemik operasyonlar ölçekler arası diyalogu, soruşturmalar dizisini vurguluyor. Soruşturma dizisi, kendini, söz konusu müdahalenin ve onun dallanmalarının, çeşitli ölçeklerdeki hallerinin tasarımı üzerine şekillendiriyor ve tekrarlardan oluşan bir sürecin tasarımını gerektiriyor. Bakırköy Ruh Sağlığı alanı, atölye konusu için çoklu etkileşim fırsatları sunuyor:

Ölçekler arası mahremiyet derecelenmesi, tecrit odasından, hasta odasına ve gündüz yaşam alanına, ardından iç-dış bahçe alanları ve polikliniklere, ötesinde ise hastane kompleksi ve onun çevre ve kent ile ilişkisini içeren giderek kamusallık derecelenmelerine dönüşen farklılık alanları. Bu alanlar, güvenlik ve aciliyet derecelenmeleri ile de farklılaşıyor. Derecelenmelerdeki ölçeksel -niteliksel bu farklılık alanları, etkileşim için eşikteki olasılık alanları anlamına geliyor.
 
Workshop, bu farklılıkların ortamlarında mahremiyet, güvenlik ve etkileşim sağlayan mekanizmaları ve bu mekanizmalara varış yollarını tartışmaya açmayı amaçlıyordu. Terapi sistemi ve kurumlarını oluşturan kalıpları  tanımlamak ve müdahale modellerini tasarlamak için çok sesli bir yaklaşımı hedeflemişti.

Claudia Pasquero (ecologicStudio) ve Elio Caccavale (materialBeliefs) ile başlayan workshop, Monika Wittig (lan), Luis Fraguada (lan) ve Emmanuil Zarukas eşliğinde devam etti. Marta Male-Allemany (red) ve jüri ekibinden Theo Spyropoulos (minimaforms) yorumlarıyla projeyi sınır/arayüz ana teması altında beden-nesne, beden-mekan ve beden-kent adlarıyla 3 farklı müdahale başlığı ile grupladı. Projeler ve tasarımcıların makaleleri 2009 baharında YEM tarafından yayımlanacak.

Yapı-Endüstri Merkezi Eğitim ve Etkinlikler Yöneticisi Mimar Banu Durmuşoğlu, 'Ruh ve Sinir Hastalıkları' hastanelerinin yaratıcı bir bakışla ele alınmasına olanak verecek böyle bir atölye çalışmasına destek vermekten çok mutlu olduklarının altını çizerken, Yapı-Endüstri Merkezi Etkinlik Salonu’nun bundan sonra da benzeri tasarım araştırma çalışmalarına ev sahipliği yapmaya devam edeceğini söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/interscalar-istanbul-olcekler-arasi-bir-diyalog-girisimi_64994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!