Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irak Projelerinden Pay 1 Milyar Doları Aşacak

Devlet Bakanı Tüzmen, Irak’ın yeniden yapılandırılması projelerinden Türkiye’nin alacağı payın 2004 sonu itibariyle bir milyar doları aşacağını öng

NTV-MSNBC
Irak Projelerinden Pay 1 Milyar Doları Aşacak

b>Devlet Bakanı Tüzmen, Irak’ın yeniden yapılandırılması projelerinden Türkiye’nin alacağı payın 2004 sonu itibariyle bir milyar doları aşacağını öngördü.

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ABD ve İngiltere’nin Irak’ta geçen yıl savaşın ardından başlattığı yeniden yapılandırma adımlarından Türk şirketlerinin aldığı payın bu yıl sonunda bir milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-İngiliz İş Konseyi’nin düzenlediği ve İngiltere York Dükü ve Uluslararası Ticaret ve Yatırımlar Özel Temsilcisi Prens Andrew’ün katıldığı çalışma yemeğinde konuşan Tüzmen, “Türk şirketlerinin savaş sonrasında Irak’ta üstlendiği yeniden yapılandırma projelerinin tutarı 350 milyon dolara ulaştı. Bu rakamın 2004 sonu itibarıyla bir milyar doları aşmasını bekliyoruz” dedi.

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tüzmen, Irak’ta son dönemde artan şiddet olaylarının bu hedefi etkileyip etkilemeyeceği sorusuna karşılık, “Bulunduğumuz coğrafyada risk alarak bu işleri başarıyoruz. Planladığımız gibi gitmeyen şeyler de oluyor. Buna rağmen, biz çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
Komşu ülkelerle ticaretin toplam ticaret içindeki payının yüzde 15 olduğuna işaret eden Tüzmen ayrıca, “Bu sene Irak’a 1.6-1.8 milyar dolar arasında bir ihracat planlıyoruz” diye konuştu.

’10 MİLYAR DOLARLIK HACİM MÜMKÜN’
Prens Andrew de yemekte yaptığı konuşmada, Türkiye ile Irak da dahil olmak üzere küresel işbirliği yapmak istediklerini belirterek, “Türkiye’de tarım, enerji, finans, turizm ve telekomünikasyon gibi sektörlerin yanı sıra özelleştirme programına İngiliz şirketlerinin ilgisini artırmak için ortak hareket edilmesi” gerektiğini söyledi.
Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacminin 2003 yılında yüzde 20 artışla sekiz milyar dolara ulaştığını kaydeden Andrew, böylece Almanya’dan sonra İngiltere’nin Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı haline geldiğini ve 2006 yılı için 10 milyar dolarlık karşılıklı ticaret hacminin erişilebilir bir hedef olduğunu vurguladı.
Türkiye’den İngiltere’ye yapılan ihracat 2003 yılında 3.66 milyar dolarla 2002 yılına göre yüzde 20.9 yükseldi ve toplam ihracatın yüzde 7.7’sini oluşturdu.
Andrew ayrıca İngiltere’nin, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olma hedefini desteklemeye devam edeceğini belirterek, Türkiye ile üyelik görüşmelerini başlatıp başlatmama konusunda AB liderlerinin Aralık’ta vereceği karar konusunda, “Biz, yıl sonunda olumlu bir sonuç çıkmasını heyecanla bekliyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irak-projelerinden-pay-1-milyar-dolari-asacak_12445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!