Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irak Ticaret Heyetinden Türk İş Adamlarına ''Irak'ta Fabrika, Ortaklık Kurun'' Çağrısı

Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Jaafar Rasol El Hamdani başkanlığındaki Irak ticaret heyeti, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci ve yönetim kurulu üyeleriyle ATO'da bir araya geldi. Irak ticaret heyeti, Türk iş adamlarına Irak'ta fabrikalar, ortaklıklar kurmaları çağrısında bulundu.

yapi.com.tr / AA
Irak Ticaret Heyetinden Türk İş Adamlarına ''Irak'ta Fabrika, Ortaklık Kurun'' Çağrısı

Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Jaafar Rasol El Hamdani başkanlığındaki Irak ticaret heyeti, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci ve yönetim kurulu üyeleriyle ATO'da bir araya geldi. Irak ticaret heyeti, Türk iş adamlarına Irak'ta fabrikalar, ortaklıklar kurmaları çağrısında bulundu.

ATO Başkanı Bezci, burada yaptığı konuşmada, Irak ve Türk iş dünyaları olarak daha köklü ve gelişmiş ekonomik ilişkiler kurmak gerektiğini söyledi. Bu yılın sonunda Türkiye ile Irak arasındaki karşılıklı ticaretin 10 milyar doları bulacağını tahmin ettiklerini belirten Bezci, ''Hedefimiz kısa sürede bu rakamı iki katına çıkarmak olmalıdır'' dedi.

Bezci, Türkiye ve Irak gibi ekonomik olarak birbirini tamamlayan, iki komşu ekonomi arasındaki ticaretin bu seviyeye ulaşmasının çok zor bir hedef olmadığını vurguladı.

Türkiye'nin yılda 330 milyar dolarlık dış ticaret hacmi yakaladığını, bu ihracatın önemli bölümünün ham petrol ve doğalgaz gibi enerji girdilerinden oluştuğunu anlatan Bezci, ''Enerji alanında çok güçlü olan Irak ile sanayi üretiminde önemli bir rol alan Türkiye'nin ekonomileri birbirini çok iyi tamamlamaktadır. Önemli olan fırsatları görüp, hayata geçirebilmektir. Diğer yandan AB'ye entegre bir Türkiye Irak için yeni açılımlar ve fırsatlar içermektedir. Türkiye sadece Irakla değil bütün Müslüman dünya ile Avrupa arasında bir köprüdür'' diye konuştu.

''Ankara dünyadaki 114 ülkeden daha büyük bir ekonomi hacminde''

Ankara'nın konumuna da değinen Bezci, Ankara'nın modern bir ticaret ve sanayi kenti olması yolunda önemli adımlar atıldığını, gelecek 10 yıl içerisinde Ankara'yı bölgenin önemli ticaret merkezi, ileri teknoloji ve savunma üssü olarak görmenin sürpriz olmayacağını anlattı.

Ankara'nın nüfusu ve ekonomik potansiyeliyle Türkiye'nin İstanbul'dan sonra ikinci büyük kenti olduğunu belirten Bezci, ''Başkent Ankaramızın 2010 yılında 55,9 milyar dolarlık gayri safi katma değer yarattığını tahmin ediyoruz. Bu haliyle Ankara dünyadaki 114 ülkeden daha büyük bir ekonomi hacmindedir'' dedi.

Bezci, kişi başına düşen gelir 13 bin 600 dolar civarında olan Ankara'nın yaklaşık 1,5 milyon kişiye istihdam sağladığını, yıllık 6 milyar dolara yakın ihracat, 20 milyar dolara yakın ithalat gerçekleştirdiğini söyledi.

Salih Bezci, Ankara'yı Türk uzay ve havacılık sanayi, savunma sanayi, makine sanayi gibi alanlarda dünyanın sayılı merkezlerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

ATO'nun Ankara'da Avrupa'nın en büyük kongre merkezini yaptığını anlatan Bezci, dünyanın en büyük fuar alanlarından birini Ankara'da yapmak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

"İki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmini katlamak gerekiyor"

Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı El Hamdani de Türkiye'nin gerek sanayi gerek ticarette büyük atılımlar gerçekleştirdiğini belirtti ve halen çok sayıda Türk şirketinin Irak'ın yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunduklarını kaydetti.

Türkiye'nin büyük olanakları bulunduğunu, Irak'ın da beşeri, doğal kaynaklar yönünden güçlü bir ülke olduğunu anlatan Hamdani, iki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacminin az olduğunu, bunu katlamak gerektiğini söyledi.

Küresel kriz nedeniyle dünya piyasalarının bir kapanma dönemine tanık olunduğunu, Irak piyasasının ise sürekli açık olacağını belirten Hamdani, ''Bu, Türk sanayi ürünleri için büyük imkan ve pazar oluşturuyor. 2010'da Irak'a gelen yatırımın değeri 25 milyar dolar düzeyinde. Bir önceki yıla göre kalkınma, gelişme oranı yüzde 4,5, üretim oranı yüzde 7 civarında arttı. 2010 yılı hesaplarına göre Irak'ın petrol rezervi 140 milyar varil olarak görülüyor. Uluslararası şirketler yeni petrol ruhsatları alarak yeni petrol alanları ortaya çıkarmak için çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.

2012 yılı bütçesinin 100-110 milyar dolara varacağını tahmin ettiklerini anlatan Hamdani, bu meblağların Irak illerine dağıtılmasını ve o illerin tamamının yeniden onarılmasını beklediklerini, Türkiye'nin Irak'taki olanaklardan büyük pay alacağını düşündüklerini belirtti.

''Türk iş adamları sadece güvenli bölgelerde iş yapmakla yetinmesin''

Türk şirketlerinin ve Türk girişimcilerinin Irak'ta sadece devletin verdiği ihaleleri düşünmemesi gerektiğini kaydeden Hamdani, şöyle devam etti:

''Çünkü Irak'ın geleceği özel sektöre de büyük imkanlar tanıyacaktır. Türk şirketlerinin direkt gelip Irak'ta yatırım yapmalarında, sanayi kuruluşlarını, fabrikalarını Irak'ta inşa etmelerinde büyük yarar görüyorum. Bu çerçevede şunu vurgulamak istiyorum. Irak'ta önümüzdeki dönemde inşa edilmesi gereken 3 milyon konut, 4 uluslararası havaalanına ihtiyaç var. 30-40, 4 veya 5 yıldızlı otel inşa edilmesi söz konusu. Bu işler için çok yüksek oranda hammaddeye ihtiyacımız var. Bu hammaddelerin temini için Türk şirketleri ve iş adamları gelip Irak'ta fabrikalar kursunlar, Iraklılarla ortaklık kursunlar.

Türk iş adamları, Türk şirketleri sadece Irak'ın güvenli bölgelerinde iş yapmakla yetinmesinler. Haksızlığa, zorluklara maruz kalan bölgeler yardıma daha fazla muhtaç olan bölgeler. Sadece Irak'ın kuzeyi değil, orta ve güney bölgelerinde Irak'ın 15 ili var. Bu illerin nüfusu yüksek. Orada hizmetler alanında büyük ihtiyaçlar var. Bu iller, aynı zamanda Irak'ın ekonomik gücünü oluşturan iller. Doğal kaynaklar bu illerde bulunuyor.''

Hamdani, kuzeyde Musul'dan başlayarak ortaya doğru Kerkük, Tikrit, başkent Bağdat, güneye doğru Kerbela ve güney bölgesindeki diğer tüm illerde ortak olarak işbirliğine gidebileceklerini ve bu illerin kalkınmasını sağlayabileceklerini anlattı.

Söz konusu illerde Irak'ın petrol kaynaklarının yüzde 90'nının bulunduğunu, Dicle ve Fırat'ın da bu illerden geçtiğini kaydeden Hamdani, bu bölgelerde yetenekli iş gücünün de temin edilebileceğini ifade etti.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/irak-ticaret-heyetinden-turk-is-adamlarina-irakta-fabrika-ortaklik-kurun-cagrisi_88007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!