Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irak ve KKTC Çimento Üreticilerini Sevindirdi

Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) bünyesindeki Adana Çimento Sanayi (AÇS) Genel Müdürü İsmail Erkovan, yeniden inşa edilen Irak ile inşaat sektörü büy

Ticaretb>Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) bünyesindeki Adana Çimento Sanayi (AÇS) Genel Müdürü İsmail Erkovan, yeniden inşa edilen Irak ile inşaat sektörü büyük gelişim gösteren KKTC’nin, Türkiye’nin çimento sektörüne doping etkisi yaptığını bildirdi.

Erkovan yaptığı açıklamada, Türkiye’nin toplam çimento ihtiyacının yüzde 18’ini, OYAK’a bağlı çimento fabrikalarının karşıladığını, AÇS olarak da bu yıl ortaya çıkan ekstra pazarlar nedeniyle kapasite arttırımına gittiklerini belirtti. Irak’tan tahminlerinin üzerinde talep geldiğini, eldeki stokları bunu karşılamaya yetmeyince, yaklaşık 3 yıl önce kapattıkları 2 üniteyi yeniden devreye aldıklarını ifade eden Erkovan, bu sayede istihdamı da arttırdıklarını vurguladı.

Erkovan, Irak’ın yanı sıra, KKTC’de de inşaat sektörünün hareketlenmesinin Türkiye’de çimento sanayini olumlu etkilediğini ifade ederek, “Önceki yıllarda yaşanan üst üste krizler Türkiye’de çimento tüketimini olumsuz etkiledi. Eğer ekstradan çıkan bu pazarlar olmasaydı, Türkiye’de çimento sektörü kriz yaşayabilirdi” dedi. Erkovan, bu yıl ürettikleri gri ve beyaz çimento ile klinkerin tamamını sattıklarını, 2005 yılında üretmeyi planladıkları 2 milyon 300 bin ton klinker ve bunun karşılığı olan yaklaşık 3 milyon ton çimentoyu satabilecek pazara sahip olduklarını şimdiden söyleyebileceğini bildirdi.

Irak ve Suriye’nin çimentoda önemli pazarları haline geldiğine dikkat çeken Erkovan, bunun yanı sıra KKTC, İtalya, İspanya, Portekiz ve İngiltere’ye ihracatlarının sürdüğünü kaydetti. Erkovan, bu yılın ilk 6 ayında 612 bin 964 tonu yurt içinde, 414 bin tonu da yurt dışında olmak üzere toplam 1 milyon 27 bin ton çimento satışı yaptıklarını ifade ederek, şöyle dedi: “Yine aynı dönemde beyaz çimentodaki yurt dışı satışımız 19 bin ton, yurt içi satışımız 16 bin tona ulaştı. Klinkerde yurt dışına 210 bin 981 ton, yurt içine 103 bin 823 ton satış yaptık.”

Erkovan, bir önceki yılın aynı dönemine oranla satışlarında yaklaşık yüzde 20’ye yakın artış olduğuna da işaret etti. Erkovan, üretimlerinin yaklaşık yüzde 50’sini ihraç ettiklerini, ihracatlarının ise yüzde 40’ını Irak’a gerçekleştirdiklerini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Avrupa ülkelerine ihracatı denizyoluyla, Irak ve Suriye’ye ise karayoluyla yapıyoruz. Fabrikadan, ıncirlik’teki demiryoluna bağlantı kurduk. Yükleme fabrikadan gerçekleşiyor. Buradan ıskenderun Demirçelik Limanı’na kadar gidiyoruz. Karayoluyla taşıma ise TIR’lar aracılığıyla gerçekleşiyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/irak-ve-kktc-cimento-ureticilerini-sevindirdi_20356.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!