Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Irak'ın İmarına 83 Türk Firması Talip

Irak'ın imarı amacıyla açılan ihalelerin ilk bölümüne katılmak için 83 Türk firması başvurdu. Alarko-Doğuş grubu ihalelerden 500 milyon dolarlı

Radikal
Irak'ın İmarına 83 Türk Firması Talip

b>Irak'ın imarı amacıyla açılan ihalelerin ilk bölümüne katılmak için 83 Türk firması başvurdu. Alarko-Doğuş grubu ihalelerden 500 milyon dolarlık iş almayı hedefliyor.

ABD'nin Irak'ın yeniden yapılandırılması kapsamında açacağı toplam 18.6 milyar dolarlık ihalelerin ilk bölümüne katılmak için bugüne kadar 83 Türk firması ön başvuru yaptı. Nurol, Enka, Tekfen,
Alarko-Doğuş JV, Ram Dış Ticaret A.Ş., Siemens San. ve Tic. A.Ş., Yapı Merkezi, Gama, Yüksel Construction Co. ve İhlas Holding ön başvuru yapan Türk firmaları arasında yer alıyor.

Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, Alarko-Doğuş İnşaat birlikteliğiyle girdikleri ihalelere konsantre olduklarını belirterek, Irak'ta doğrudan işlerin ABD'li firmalara verileceğini, Türk şirketlerinin bu firmaların alt müteahhidi olarak çalışacağını söyledi. Yavrucu, "Kimse Amerikalıların gelip de orada iş yapacağını düşünmüyor. Onlar sadece işin yönetimini üstlenecek. Amerikalı firmalar, diğer ülke firmaları arasında işbölümü yapacak" diye konuştu.

'Sıkı rekabet olacak'
Türk firmalarının Irak'ta doğrudan iş alabilme şanslarının pek fazla olmadığını ifade eden Yavrucu, ihale sürecinde ön başvuru yapan diğer ülke firmalarıyla Türk şirketleri arasında ciddi rekabet yaşanacağını, kaliteyi en iyi fiyatla verenlerin öne çıkacağını anlattı. Mart ayında sonuçlandırılacak ihaleler öncesinde özellikle Türk müteahhitlik firmalarının enerji, sulama kanalları ile üstyapıyı oluşturan bina inşasında iddialı olabilecek kapasiteleri bulunduğuna değinen Yavrucu, şöyle devam etti:

"Rekabet yönünden Türk firmalarının bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Alarko-Doğuş olarak bazı ABD firmalarına üstyapı, enerji ve sulama alanlarında teklif verdik. Bu tekliflerde bazı revizyonlar yapacağız. Gerçekleştirmeyi düşündüğümüz söz konusu projeler, çok yoğun ancak çok kısa bir zaman aralığında bitirilmesi gereken işler. Alarko-Doğuş İnşaat
olarak Irak'ta bu yıl 500 milyon dolarlık iş almayı hedefliyoruz."
Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy da, Amerika'nın açtığı
ihalelerde Türk şirketlerinin asıl oyuncu olarak çok fazla rol alamayacağını, ancak özellikle elektrik santralları, su arıtma tesisleri ile havaalanı gibi uzmanlık ve sürat isteyen altyapı yatırımlarında taşeron olarak daha fazla şansları olduğunu söyledi.

Hedef devlet ihaleleri
Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Aksoy, Irak devletinin ülkedeki kontrolü devralması ardından kendi fonlarıyla açacağı ihalelere işaret ederek, "Bizim Türk firmaları olarak asıl hedefimiz Irak devletinin açtığı ihaleler olmalı. Bunlarda şansımız daha yüksek. Bu ihalelere ayrılan fonlar, Irak'ın kendi fonları olacak. Asıl parayı bu ihalelerden alırız" diye konuştu. ABD'nin açtığı ve ön başvuru süresi Ocak ayı sonunda biten ihalelerin sonuçları, mart ayında açıklanacak. Amerikan Kongresi'nin ayırdığı 18.6 milyar dolarlık fonun 5 milyar dolarlık elektrik, su, güvenlik, ulaşım, iletişim ve sağlık alanlarını kapsayan ilk bölüm ihalelerinin ardından, 8 milyar dolarlık inşaat dışı projeler için ikinci bölüm ihaleleri yapılacak.
Fonun 4 milyar dolarlık bölümü yedekte tutulurken, 2 milyar dolarlık kısmının petrol sektöründe onarım işlerinde kullanılması öngörüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/irakin-imarina-83-turk-firmasi-talip_8946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!