Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Irak'taki İhalelere Doğrudan Katılım İmkanı

ABD'nin Irak'ın yeniden inşası için ayırdığı 18.7 milyar dolar tutarındaki ihalelerde Türk şirketleri de doğrudan yarışabilecek. ABD Dışişleri

NTV-MSNBC
Irak'taki İhalelere Doğrudan Katılım İmkanı

ABD'nin Irak'ın yeniden inşası için ayırdığı 18.7 milyar dolar tutarındaki ihalelerde Türk şirketleri de doğrudan yarışabilecek.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Larson, “Irak ile ilgilenen bir Türk şirketinin yöneticisi olsam, yeni Irak ihalalerine hemen hazırlanmaya baslardım” dedi. İhale başvuruları için süreç yarın başlayacak ve bir ay sürecek.

ABD Kongresi’nin Irak’ın inşa edilmesi için ayırdığı 18.7 milyar dolarla finanse edilecek dev projeler için ihale takviminin yarın başlaması bekleniyor. Bu ihalelere, ABD ve Irak şirketlerinin yanında ABD’ye destek veren koalisyon ülkelerinin katılabilmesi öngörülüyor. Washington’da halen süren bir çalışmada, ihalelere katılabilecek ülkelerin yer alacağı günlleştirilmiş bir koalisyon listesi hazırlanıyor.
Liste resmen açıklanmadan NTV’nin edindiği bilgilere göre, Türk şirketleri bu ihalelere doğrudan katılabilecek. The Brookings Institution adlı düşünce kuruluşunun bır toplantısında, ekonomıden sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Alan Larson’a bu konuyu sorduk. Larson, “Ben, Irak ile ilgilenen bir Türk şirketinin yöneticisi olsam, yeni Irak ihaleleri için hızla çalışmaya başlardım” dedi. Görüştüğümüz diğer ABD’li yetkililer de, Türk şirketlerinin, Irak ihalelerinde ana yüklenici olarak doğrudan yarışabileceğini doğruladılar. Bu ihalelerde, yaklasık 25 büyük ve 2 bin küçük altyapı projesi değerlendirecek.

İHALELER YARIN AÇILACAK
İhalelerin resmen yarın açılması öngörülüyor. En fazla bir ayda ilgili makamlara tekliflerin verilmesi ardından, sonuçların Ocak ayı sonlarında netleşmesi ve 5 Şubat ‘a kadar ABD Kongresi tarafından onaylanması bekleniyor.
Türk şirketleri, doğrudan ihale kazanamasa bile, kazanacak firmaların yanında taşeron olarak projelerden pay alabilecek. Türk şirketlerinin ABD firmalarına daha önce verilen 2.5 milyar dolarlık ihalelerden, taşeron olarak şimdiye kadar kayıtlı 220 milyon dolarlık iş aldığı belirtildi.


İNTERNET ADRESLERİ

ABD'nin, Irak'taki Geçici Koalisyon Yönetimi'nde (CPA) özel sektörün gelişimi direktörü Richard Greco, Brookings Institution'daki açıklamasında, Türk şirketlerinin, aşağıdaki internet adreslerinden ihalelerle ilgili bütün bilgileri edinebileceğini bildirdi. Adresler şöyle:

"www.cpa-iraq.org"

"www.rebuilding-iraq.net"

"www.iraqcoalition.org/business"

"www.export.gov/iraq"

"http://kirkuk-business-center.org"

"http://iraqibusinesscenter.org"

"http://portaliraq.com"

"www.usaid.gov/iraq"

"www.iraqdaily.com"


Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı'nın Irak ve Afganistan ekonomik koordinatörü Büyükelçi Ahmet Ökçün, Brookings'te yaptığı konuşmada, savaştan sonraki kısa dönemde Türk girişimcilerinin daha şimdiden Irak'ta önemli kazanımlar elde ettiklerini söyledi.

TÜRKİYE-IRAK TİCARETİ

Ökçün, ilkbaharda sadece Amerikan şirketlerinin ana yüklenici olarak katıldıkları ve kazandıkları yaklaşık 2.5 milyar dolar tutarındaki ihalelerde Türk şirketlerinin taşeron firma olarak şimdiyekadar, kayıtlı şekilde 220 milyon dolarlık iş aldıklarını belirtti. Ökçün, henüz kayıtlı olmayan sözleşmelerle birlikte bu rakamın 350 ila 400 milyon dolara ulaşmasının beklendiğini kaydetti.

Türkiye'nin Irak'a bu yıl ki ihracatının 1 milyar doları bulmasının öngörüldüğünü anlatan Ökçün, gelecek yıl için bu rakamın iki katına çıkarılmasının amaçlandığını belirtti. Ökçün, halen her gün yaklaşık bin 500 Türk kamyonunun Irak'a girerek ticaret yaptığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iraktaki-ihalelere-dogrudan-katilim-imkani_7795.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!