Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İran Doğalgazında Fiyat Açıklanmadı

Türkiye ile İran arasında daha önce yapılan doğalgaz anlaşması yeniden gözden geçirilerek imzalandı. Yönetim kurulları onayladıktan sonra doğalgaz ihr

Hürriyet
İran Doğalgazında Fiyat Açıklanmadı

ürkiye ile İran arasında daha önce yapılan doğalgaz anlaşması yeniden gözden geçirilerek imzalandı. Yönetim kurulları onayladıktan sonra doğalgaz ihracına başlanacağı belirtilirken fiyat açıklanmadı.

Türk ve İran heyetlerinin gözden geçirilerek yenilediği anlaşmaya Enerji Bakanı Çakan, BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı ve BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Fuat Çelebi ile İran Petrol Bakanı Bican Namdar Zengene ve İran Milli Gaz Şirketi yetkilileri imza koydu.

Bakan Çakan imza töreninde yaptığı açıklamada, ''Daha önce Türkiye İran'dan doğalgaz almaya başlamıştır ve bir müddet sonra doğalgaz alımına ara verilmiştir. Daha önce yapılan anlaşma, bu seyahatim sırasında İran Petrol Bakanı Zengene ile yapılan görüşmelerde gözden geçirilmiş ve iki ülkenin yararına olacak şekilde bazı değişiklikler yapılmıştır'' dedi.

İran Milli Gaz Şirketi ve BOTAŞ arasında teknik görüşmeler yapılarak, ortak mutabakat sağlandığını söyleyen Çakan, ''Son dönemlerde sadece İran ile yapılan anlaşmalar gözden geçirilmemiş olup, diğer ülkelerden alınan örneğin Rusya'dan alınan gazla ilgili olarak yapılan anlaşmada da yeni bir görüşme yapılmış ve bununla ilgili olarak da her iki ülke yine mutabakata varmıştır'' diye konuştu.

DOĞALGAZIN FİYATI AÇIKLANMIYOR

Doğalgazın fiyatı konusunda bir açıklama yapmasının söz konusu olmadığını kaydeden Çakan, ''Türkiye doğalgaz ithalatını yaparken, Avrupa'da rekabet edilebilir bir ortamda doğalgaz fiyatlarını göz önüne alarak ithalatına özen göstermektedir. Aynı zamanda doğalgaz ihraç eden ülkeler de serbest piyasada rekabet edilebilir fiyatları dikkate almak zorundadır'' dedi.

Çakan, ''Şartnameler gereğince gazın kompozisyonunun belirli şekli var, bu kompozisyonda, yapılan anlaşmalar gereği zaman zaman belirli sapmalar söz konusu olabilir. Bunlar dikkate alınarak bu doğalgaz alımı durduruldu. En kısa sürede anlaşmalar çerçevesinde kompozisyondada gerekli düzeltmeler yapılacaktır'' diye konuştu.

İHRAÇ EN KISA SÜREDE BAŞLAYACAK

İran Petrol Bakanı Zengene de ''daha önce iki ülke tarafından imzalanan anlaşmanın gözden geçirildiğini, tarafların anlaşma çerçevesinde hukuksal belgeleri 10 gün içinde yönetim kurullarına onaylattıktan sonra doğalgaz ihracatına başlanacağını'' söyledi.

Bu arada BOTAŞ Genel Müdürü Bildacı, ''Yapılan anlaşma gereği, taraflar 10 gün içinde hukuksal dokümanları hazırlayarak, yönetim kurullarına sunacak. Bu dokümanlar yönetim kurulları tarafından onaylanarak, taraflar dokümanların onaylandığı konusunda birbirine bilgi verdikten sonra doğalgaz alımı yeniden başlayacak'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iran-dogalgazinda-fiyat-aciklanmadi_2035.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!