Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İran-Türkiye doğalgaz hattı 1 Ekim'de yeniden açılacak / Mavi Akım'dan ilk gaz aralıkta alınacak

Gaz kalitesinin standartlara uymaması nedeniyle kapanan İran-Türkiye doğalgaz hattının 1 Ekim'de yeniden açılabileceği bildirildi. Rusya-Türkiye arası

Dünya Gazetesi/27.09.2002az kalitesinin standartlara uymaması nedeniyle kapanan İran-Türkiye doğalgaz hattının 1 Ekim'de yeniden açılabileceği bildirildi. Rusya-Türkiye arasındaki Karadeniz'in altından geçen Mavi Akım Boru Hattı'ndan ilk gaz teslimatı aralık ayında gerçekleşecek.
BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Bildacı Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen 5. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, İran ile Türkiye arasında Doğu Anadolu Doğalgaz Boru Hattı işletmesi açıldığını, ancak gazın kalitesinin kontratta belirtilen standartlara uymadığı için 24 Haziran 2002 tarihinde gaz akışının kesildiğini hatırlattı. Bildacı, "Heyetler arası yapılan görüşmeler olumlu geçti. Eğer sonuç alınırsa, 1 Ekim'de takrar boru hattı açılacak" diye konuştu. Gökhan Bildacı, doğalgaz konusunda Tuz gölünde yeraltı depolaması yapılabilmesi için proje başlattıklarını da açıkladı. 2003 yılında ihale açılacağını bildiren Bildacı, söz konusu deponun kapasitesinin 5 milyar metreküp olacağını duyurdu.

Mavi Akım 20 Kasım'dan önce denenecek

Öte yandan, Rus doğalgaz şirketi Gazprom'un açıklamasına göre, Mavi Akım Boru Hattı konusu, Şirket'in dün toplanan Yönetim Kurulu toplantısında ele alındı. Toplantıda, ilk gaz teslimatının aralık ayında yapılmasıyla ilgili plan onaylandı. Yönetim, Gazprom'a bağlı kuruluşların, aralık ve ocak aylarında Türkiye'ye günde 12 Milyon metreküp doğalgaz teslim edilmesi ile ilgili gerekli çalışmaları yapmaları ve bu çalışmaları 10 Aralık tarihinde bitirmeleri direktifi de verdi. Yönetim Kurulu, Mavi Akım'dan deneme amaçlı gaz sevkiyatının 20 Kasım'a kadar yapılmasını da benimsedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iran-turkiye-dogalgaz-hatti-1-ekimde-yeniden-acilacak-mavi-akimdan-ilk-gaz-aralikta-alinacak_1892.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!