Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İş Arıyordu İşadamı Oldu

İzmirli memur ailenin çocuğu Özgür Savaş Özüdoğru, iş bulmak amacıyla sokaklarını aşındırdığı OSTİM’de, kısa sürede işadamı oldu. Genç yaşına karşın işletmelerinde 90 kişi istihdam ediyor, 3 bin müşterisi var... Firmasında Türkiye’nin ilk tünel delme ekipmanlarını üreten Özüdoğru, prensibini şöyle açıklıyor: “Hedefimiz bir işi bir defada, doğru

Cumhuriyet Ankara
İş Arıyordu İşadamı Oldu

İzmirli memur ailenin çocuğu Özgür Savaş Özüdoğru, iş bulmak amacıyla sokaklarını aşındırdığı OSTİM’de, kısa sürede işadamı oldu. Genç yaşına karşın işletmelerinde 90 kişi istihdam ediyor, 3 bin müşterisi var... Firmasında Türkiye’nin ilk tünel delme ekipmanlarını üreten Özüdoğru, prensibini şöyle açıklıyor: “Hedefimiz bir işi bir defada, doğru yapmak. Tekrarında maliyet, müşteri ve enerji kaybı yaşanır.”

Özüdoğru, İç Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Akyürek ile iş yaşamındaki başarılarını ve hedeflerini bürosunda anlattı. Henüz 36 yaşında olan Özüdoğru, “ısıl işlem” ve metalurji alanında üç firmayı tek çatı altında toplamış, 90 çalışanıyla 3 bin müşterisine hizmet veriyor. Müşterileri arasında Makine Kimya Endüstrisi Kurumu, Hidromek ve Türk Traktör gibi büyük firmalar var. Özüdoğru, Ankara’da 20 yaşında üniversiteden mezun olmasının ardından, OSTİM’e, “Metalurji mühendisi arıyor musunuz?” diye sorarak girmiş. Hâlen Ankara Sanayi Odası Meclisi’nde ve Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu’nda üyelik görevlerini yürütüyor.

‘Sıfırdan değil eksiden başladım’

Sosyal ilişkilerde başarılı olduğunu söyleyen Özüdoğru’ya, “Siz de sıfırdan mı başladınız” diye sorunca, “Hayır, ben eksiden başladım” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“İlk önce bulunduğum yerin sivil toplum örgütüne üye oldum. Oradaki insanlarla iyi iletişim kurup, ikili ilişkilerimi geliştirdim. Bir yandan çevremi genişletirken, bir yandan da insanların başarı öykülerini dinledim. Onları örnek aldım. Onun için başarı, insanlardan aldığınız enerjiyi kendi işimize doğru aktardığınız zaman geliyor. Girişimci adayları çevrelerinin farkında olsunlar. Sonrasında hedeflerini iyi belirleyip, konsantre olsunlar. Enerjilerini doğru yerlere yönlendirirlerse, başarı gelir.”

‘OSTİM’e haksızlık ediliyor’

Özüdoğru, OSTİM’de geçtiğimiz günlerde 9 saat arayla yaşanan patlamaları değerlendirirken, “Basında çıkan haberlerin talihsizlik” olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“O iki firma parmakla gösterilecek işletmeler. Bazı malzemeleri Türkiye’de onlardan başka üreten firma yok. O yüzden işletme anlamında eksikleri olduğunu düşünmüyorum. Bu bir iş kazası ve bazıları bunu farklı noktalara taşıdı. Biz bunları üzülerek izliyoruz.”

‘Ekonomik krizlerde büyüdük’

Özüdoğru, her orta boy işletme gibi kurumsallaşmayı da önemsiyor. Kendine özgü prensipler de geliştiren Özüdoğru, tek seferde bitiremeyeceği işi almıyor; “Ekonomik krizleri yaşadık. Bankalar kredi musluklarını kapatıyor. Küresel krizle birlikte müşterilerimiz ortadan kayboldu. Talep azaldı biz hiçbir şey üretemedik. Ama firma olarak bunların hepsini pozitif tarafa çekmeye çalıştık. Her seferinde, kendimizi sorguladık. ‘Nasıl hareket etmeliyiz ve kurtulabiliriz’ diye. Bu yaklaşım krizde de bizi büyüttü” diyor.

ETİKETLER: firma kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/is-ariyordu-isadami-oldu_85827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!