Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşçiye Kötü Muameleye 'Dur'!

İnsan Haklarını İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) inşa etmekte olduğu ‘müze ada’da çalışan binlerce Asyalı işçinin haklarının ihlal edilmesine son vermesini istedi. Örgüt, bu adada şube açacak Louvre ve Guggenheim gibi dünyaca ünlü müze ve uluslararası kurumdan da, inşaatta çalışan işçilerin haklarının

Radikal Gazetesi
İşçiye Kötü Muameleye 'Dur'!

İnsan Haklarını İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) inşa etmekte olduğu ‘müze ada’da çalışan binlerce Asyalı işçinin haklarının ihlal edilmesine son vermesini istedi. Örgüt, bu adada şube açacak Louvre ve Guggenheim gibi dünyaca ünlü müze ve uluslararası kurumdan da, inşaatta çalışan işçilerin haklarının gözetileceği konusunda açık garanti istemelerini beklediğini açıkladı.

Merkezi New York’ta bulunan örgütün dün açıkladığı raporda, birçok işçinin gecekondu kamplarda yaşadığı, aşırı sıcak ve nemli yaz günlerinde uzun sürelerle çalıştırıldığı ve işverenlerin genellikle işçilerin pasaportlarına el koyduğu belirtildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün 80 sayfalık raporuna göre, binlerce Güney Asyalı işçi 2005’ten bu yana Saadiyat Adası’nın inşaatında 12 saatlik vardiyalar halinde çalışıyor.

Uluslararası eleştiriler nedeniyle BAE yetkililerinin, yabancı işçilerin durumlarını düzeltmek için bazı önlemler aldığı, ancak bunun yetersiz kaldığı belirtilen raporda, BAE’nin başkenti Abu Dabi’de bir kültürel bölge olması planlanan Saadiyat Adası’nda sürdürülen çalışmalardaki hak ihlalleri ayrıntılı biçimde anlatıldı.

Göçmen işçi sömürülüyor

Fransız Louvre Müzesi ve New York’taki Guggenheim Müzesi de bu adada şubeler açacak. Onlarca milyar dolara mal olması beklenen adada, New York Üniversitesi’nin bir kampüsünün yanı sıra bir sahne sanatları merkezi, konut alanı ve birkaç lüks otel olacak.

Örgütün Ortadoğu bölge direktörü Sarah Leah Whitson, “Bu itibarlı uluslararası kuruluşların göçmen işçilerin ağır biçimde sömürülmesinden çıkar sağlamayacaklarını ya da buna müsamaha etmeyeceklerini göstermeleri gerekir” diye konuşuyor. Adayı kurma işini üstlenen Turizm Geliştirme ve Yatırım Şirketi’yse raporun, işçi hakları alanında son yıllarda sağlanan gelişmeleri göz ardı ettiğini ileri sürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isciye-kotu-muameleye-dur_69079.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!