Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İsdemir'den 300 Milyon Dolarlık Yatırım

İskenderun Demir ve Çelik AŞ (İSDEMİR) Genel Müdürü Atamer Giyici, modernizasyon ve dönüşüm projeleri için ilk adımı attıklarını söyledi. 30

Dünyab>İskenderun Demir ve Çelik AŞ (İSDEMİR) Genel Müdürü Atamer Giyici, modernizasyon ve dönüşüm projeleri için ilk adımı attıklarını söyledi.

300 milyon dolarlık bir yatırımla ince döküm teknolojisini İsdemir'de kuracaklarını kaydeden Giyici, bu projenin gerçekleşmesi ile Erdemir'in teknolojisini geçeceklerini belirtti.
Giyici, "16 Mayıs'ta hem Financial Times, hem de Resmi Gazete'de projeyle ilgilenen firmaları resmen davet ettik. Haziranın ilk haftasına kadar zaman tanıdık. Şu anda müracatları kabul ediyoruz. Böylece dönüşümün ilk adımı başlamış oldu" dedi.

Giyici, 2002 yılında Erdemir'e devredilen İsdemir'de, Türkiye'deki uzun ve yassı mamul üretimindeki dengesizliğin giderilmesi için yapılması planlanan modernizasyan ve dönüşüm projelerinin 700 milyon dolarlık bir yatırım gerektirdiğini kaydetti. Giyici, yatırımların gerçekleşmesi ile üretim kapasitesinin de 2 katına çıkacağını söyledi.

İnce döküm teknolojisinin gerçekleştirilmesinin, İsdemir'deki yassıya dönüşüm projesinin temelini oluşturduğunu anlatan Giyici, şu bilgileri verdi: "1986 yılından beri dünyada gelişen ince döküm teknolojisini Türkiye'de uygulayacağız. Sıvı çeliğin kalınlığını, 70 ve 90 mm'ye döküp, başka bir işleme tabi tutmadan, 1 mm'ye kadar haddeleyeceğiz. Dünyada bu işi yapan 3 ciddi firma var. Biz şu anda teklifleri alıyoruz. Değerlendirilip, sonuçlandırılması yıl sonunu bulur."

300 milyon dolarlık yatırım projesinin hayata geçirilmesi ile İsdemir'in, Erdemir'in bugün kullandığı teknolojinin bir adım ötesine geçeceğini belirten Giyici, İsdemir'in modernizasyon ve dönüşüm projeleri için toplam 700 milyon dolara ihtiyacı olduğunu söyledi.

İlk kez kârda

İsdemir'in ilk kez kâra geçtiğini ifade eden Giyici, "İsdemir, yılın ilk çeyreğinde 2 milyon dolar kâr etti. Fiyatlar Türk Lirası bazında yüzde 25 geriye gitti. Ancak ben kârlılığımızı koruyacağımıza inanıyorum. İşletme parametreleri verimliliği dünden çok daha iyi olacak. Benden evvelki arkadaşlar, yıl sonuna kadar 1.9 milyon ton üretim hedefi koymuşlar. Ben bu yıl sonuna kadar üretimi 2.1 milyon tona çıkarmayı hedefliyorum. 31 Aralık'ta bunu göreceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isdemirden-300-milyon-dolarlik-yatirim_4635.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!