Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Karayolu Yapımında Camdan...

İSFALT, Cam Asfalt Üretti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSFALT AŞ Ar-Ge Müdürlüğü’nün, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Şişe Cam AŞ ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma neticesinde, ‘Cam Karışım Asfalt’ adı verilen yeni bir asfalt geliştirildi.

Zaman
İSFALT, Cam Asfalt Üretti

stanbul Büyükşehir Belediyesi İSFALT AŞ Ar-Ge Müdürlüğü’nün, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Şişe Cam AŞ ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma neticesinde, ‘Cam Karışım Asfalt’ adı verilen yeni bir asfalt geliştirildi.

Laboratuvar çalışmaları tamamlanan ‘Cam Karışım Asfalt’ın Ağustos 2005’te uygulanması planlanıyor. Elverişsiz hava şartlarında, kaymaya karşı sürtünme katsayısı ile yüzey görünürlülüğünü, dolayısıyla yol güvenliğini artırıyor. Sıcak asfalt karışımına cam kırığı katılarak elde edilen Cam Asfalt, otomobillerin lastiklerine zarar vermiyor. Asfaltın cama yapışması için sönmüş kireç kullanılıyor. Bu proje ile Türkiye çapında çevreyi tehdit eden cam kirliliğinin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Cam asfaltın yaygın olarak kullanıldığı Tayvan’da, 5 milyon ton atığın içinde cam atığın oranı yüzde 20 ve bu atıkların maliyeti sebebiyle geri dönüştürülemeyen kısmı yol yapımında kullanılıyor. Türkiye’de 1 yıllık cam atık stokunun, sadece İstanbul’daki yol inşaatlarında eritilebileceği tahmin ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isfalt-cam-asfalt-uretti_28873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!