Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

İşgalcilerle Barış İmzalayan Vakıflar, Kira Gelirini Katladı

İşgalcilerle Barış İmzalayan Vakıflar, Kira Gelirini Katladı

Zaman Gazetesi
İşgalcilerle Barış İmzalayan Vakıflar, Kira Gelirini Katladı

akıflara ait çok sayıda arazi ve dükkan yıllar boyunca adeta talan edildi. Buna son vermek isteyen genel müdürlük, daha önce hiç para vermeyen 20 bin işgalciyle kira sözleşmesi imzaladı ve 20 milyon YTL gelir elde etti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, gayrimenkullerini izinsiz kullanan 20 bin kişiyle barış yaptı. Mahkemeye gitmeden işgalcilerle kira sözleşmesi imzalayan Vakıflar, 20 milyon YTL gelir elde etti. Dükkan ve arazileri kullanan yaklaşık 5 bin kişiyle de görüşmeler sürüyor. Vakıflar Kanunu’nda geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikle, vakıf mallarını izinsiz kullananların işgalci olmaktan kurtulmalarına imkan sağlandı. Bunun üzerine harekete geçen genel müdürlük, ilk uzlaşmayı İstanbul’daki Hırdavatçılar Çarşısı esnafı ile sağladı. Yıllarca herhangi bir ücret ödemeden, izinsiz olarak burayı kullanan çarşı esnafı, genel müdürlükle yıllık kira sözleşmesi imzaladı. İstanbul’daki Mısır Çarşısı ile Edirne’deki Ali Paşa Çarşısı esnafı da artık işgalci değil, kiracı.

Zaman’ın sorularını cevaplayan Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, işgalci konumundaki 25 bin kişiden bugüne kadar hiç kira alamadıklarını söyledi. Gayrimenkulleri kullananlara birçok dava açtıklarını anlatan Beyazıt, “Şimdi 20 bin kişiyle kira barışı imzaladık. Bazılarıyla da görüşmeler sürüyor. Mutabakata varamadıklarımız olursa, Vakıflar’a para ödemeyenleri önümüzdeki günlerde tek tek açıklayacağız.” dedi. Vakıflar, 4 bin 599 kişi ile barış görüşmelerini sürdürüyor. Görüşmelere cevap vermeyenlerin tahliye edilmeleri gündeme gelecek. Ancak Vakıflar, bu yola başvurmadan karşılıklı masaya oturmayı tercih ediyor. İmzalanan sözleşmelere göre vakıf arazilerini kullananlar düzenli olarak kiralarını ödeyecek.

Elde edilen gelirler, eski eser restorasyonu, yoksullara maaş bağlanması ve aş evlerinin açılması gibi faaliyetler için kullanılacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü, bir başka proje ile diğer işgalcileri tespit etmeye çalışıyor. Vakıf arazilerini izinsiz olarak kullananlar, ‘Coğrafi Bilgi Sistemi’ adı verilen proje ile tespit ediliyor. Bu çalışmanın sona ermesi ile birlikte vakıf arazilerini herhangi bir bedel ödemeden kullanan kalmayacak. Kiracılarla anlaşma yaparken rayiç bedelin altında ücret belirlediklerini kaydeden Genel Müdür Beyazıt, “Vakıfların vebali bizim üzerimizdeydi. Binlerce insanın vakıf şartları yerine gelmiyordu. Kiracıların geçmişe dönük borçlarını taksitlendirerek almaya devam ediyoruz. İyi niyetle kiracılara barış elimizi uzattık. Aksi takdirde vebal üzerimizde kalacaktı.” dedi.

Vakıflar, şimdiye kadar işgalcilerden herhangi bir ücret almıyordu. Çıkarılan yasa ile mahkemeye gitmeden, ‘vakıf barışı’ imzalanması gündeme gelince, yaklaşık 20 bin kişi ile kira sözleşmesi yapıldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü 2003’de gayrimenkullerinden ve kira gelirlerinden 55 trilyon lira elde etti. 2005 yılında gerçekleşen kira sözleşmeleri ile birlikte gelirler toplamda 120 trilyona çıktı. Bu gelirler, atıl durumdaki gayrimenkullerin kullanılması ve kira sözleşmelerinden oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isgalcilerle-baris-imzalayan-vakiflar-kira-gelirini-katladi_40266.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!