Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Işıkara Yine Uyardı: Hastaneler Depremde Yıkılır

Depreme karşı önlem için uyarmaktan dilinde tüy biten Prof. Dr. Işıkara hastanelere dikkat çekti: Olası İstanbul depreminin 2010'dan sonra görülme riski yüksek, hastaneler afete hazır değil.

Radikal Gazetesi
Işıkara Yine Uyardı: Hastaneler Depremde Yıkılır

ürk Kızılayı Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'dan ciddi bir uyarı daha: Olası İstanbul depreminin 2010'dan sonra görülme olasılığı yüksek, kentteki hastanelerin çoğu depreme hazır değil! Prof. Dr. Işıkara, afetlerde can kaybının az olmasının tıbbi müdahalenin hızlı yapılabilmesine bağlı olduğuna, vakit kaybetmeden mevcut hastanelerin depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek şu mesajları verdi:

Bu yıl iki hastane, yarın iki hastane daha güçlendirelim, bu geçen zamanda deprem olmaması durumunda beş altı yıl sonra İstanbul'da bütün hastaneler depreme hazır hale getirilmiş olabilir. Güçlendirilmesi gereken çok sayıda hastane var. Hastane derken kampüs olarak bakılmalı, 38-40 kampüs ve 250-300 hastane binası.

Siz arama kurtarma çalışmalarında çok başarılı olabilirsiniz ama yaralılara tıbbi müdahalede bulunamazsanız can kayıpları olur. Hemen bir saat içinde müdahale edilmesi gereken hastalar, müdahale edilemediği için yaşamını yitirebilirler.

Hastane binalarının yıkılmamış olması, kullanılabilecekleri anlamına gelmez. Hastanelerdeki tıbbi cihazların ve ameliyathanelerin kullanılamaz ve ilaçların kırık olması hizmeti durdurur.

California, 1984 depreminden sonra hastanelerdeki tüm tıbbi cihazların depremden zarar görmeyecek şekilde sabitlenmesi için kural koydu. Aynı kural Türkiye'de de uygulanmalı. Üsküdar Devlet Hastanesi'nde tüm tıbbi cihazlar sabitlendi.

Güçlendirilemeyen hastaneler yıkılıp yenisi yapılmalı, devlet konuya el atmalı.

Hangi hastanede ne yapıldı?
İstanbul Sağlık Müdürlüğü'nün verdiği bilgiye göre, depreme karşı Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesi-Semiha Şakir Binası ve İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 4. ve 5. blokları ile Paşabahçe Devlet Hastanesi bloklarından bazıları güçlendirildi.

Beykoz Devlet Hastanesi ile Bakırköy Ruh Sağlığı ve Hastalıkları-EAH AMATEM ve Nevroz kliniklerinde güçlendirme sürüyor.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 1. ve 2. blokları yıl içinde güçlendirilecek.

Haydarpaşa Numune, Haseki ve Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk ile Lütfiye Nuri Burat, Pendik, Bayrampaşa, Çatalca, Sultanbeyli, Validebağ, Üsküdar ve Paşabahçe Devlet hastanelerinde güçlendirme ihalesi tamamlandı.

Dr. Lütfi Kırdar Kartal, Göztepe ve Okmeydanı hastaneleri için deprem yönetmeliğine uygun yeni binalar yapılacak. Yeni binalar yapılınca eskileri yıkılacak.

Koşuyolu Kalp Damar Cerrahisi-EAH eski binaları yıkılacak.

Şişli Etfal, Taksim, Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları eğitim ve araştırma hastaneleri ile Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi'nde ise güçlendirme ihalesi hazırlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isikara-yine-uyardi-hastaneler-depremde-yikilir_56191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!