Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Isıtıcı Kavgası Mahkemelik Oluyor

İnfrared ısı teknolojisiyle ısıtma ve soğutma cihazları üreten UFO ile moleküler ısı transferi sistemiyle elektrikli ısıtıcı üreten Baytek arasındaki tasarruflu ürün kavgası mahkemeye taşınıyor.

Referans Gazetesi
Isıtıcı Kavgası Mahkemelik Oluyor

İnfrared ısı teknolojisiyle ısıtma ve soğutma cihazları üreten UFO ile moleküler ısı transferi sistemiyle elektrikli ısıtıcı üreten Baytek arasındaki tasarruflu ürün kavgası mahkemeye taşınıyor.

Geçen haftalarda Baytek, "moleküler ısı transferi" sistemiyle yüzde 80'lere varan oranda enerji tasarrufu sağlayan elektrikli ısıtıcı ürettiğini açıklamış, piyasadaki benzer ürünlerin 2 bin 500-3 bin kW'lık enerjiye ihtiyaç duyarken, Vecta adlı ürünlerinin 800 kW ile çalıştığını ifade etmişti. UFO ise dün gazetelere verdiği ilanda, 1 kW enerjiden en fazla 860 kcal ısı enerjisi elde edilebileceğini, yüzde 80 enerji tasarrufu için ise 1 kW'tan 4 bin 300 kcal ısı elde edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, firmanın tüketiciyi kandırdığını savundu.

"Yüzde 80 enerji tasarrufuna TSE'den tokat gibi belge" başlıklı ilana tepki gösteren Baytek ise, UFO'yu Sanayi Bakanlığı ve Rekabet Kurumu'na şikâyet etmeye hazırlanıyor. Baytek'in Hukuk Müşaviri Mehmet Ali Baydemir, ilandaki hakaret içeren sözlere karşı da manevi tazminat davası açacaklarını belirtti. Mevcut bilimsel verilere göre bu enerji tasarrufunun mümkün olmadığını, ancak kendilerinin geliştirdiği teknikle yüzde 80'e varan oranda enerji tasarrufu sağlandığını iddia eden Baydemir, şunları söyledi: "TSE labarotuvarlarında söz konusu teknoloji test edildi. Vecta'nın markalaşma süreci test sonuçları sonrasında başlatıldı. Ayrıca hukuken TSE'ye sadece tüzel ve gerçek kişiler başvuruda bulunabiliyor. Vecta, Baytek Isı Teknolojileri AŞ tüzel kişiliğine ait bir markanın adıdır. Dolayısıyla şirketimiz TSE'ye Baytek Isı Teknolojileri AŞ ismiyle başvuruda bulunarak gerekli prosedörü yerine getirmiştir."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/isitici-kavgasi-mahkemelik-oluyor_66139.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!