Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İskenderun Limanı Özelleştirmesi İptal

Danıştay, TCDD'ye ait İskenderun Limanı'nın 36 yıl süreyle özelleştirilmesi amacıyla ihaleye çıkarılmasına ilişkin karar ile ihaleyi sonuçlandıran ihale komisyonu kararını iptal etti.

CNN Türk
İskenderun Limanı Özelleştirmesi İptal

b>Danıştay, TCDD'ye ait İskenderun Limanı'nın 36 yıl süreyle özelleştirilmesi amacıyla ihaleye çıkarılmasına ilişkin karar ile ihaleyi sonuçlandıran ihale komisyonu kararını iptal etti. Liman-İş Sendikası TCDD'ye ait İskenderun Limanı'nın özelleştirilmesi ve özelleştirme yönteminin belirlenmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile limanın özelleştirilmesi amacıyla ihaleye çıkarılmasına ilişkin karar ve ihaleyi sonuçlandıran ihale komisyonu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da üç ayrı dava açmıştı.

Danıştay 13'üncü Dairesi, davaları esastan sonuçlandırdı. Daire, İskenderun Limanı'nın özelleştirme programına alınmasına ve özelleştirme yönteminin belirlenmesine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 30 Aralık 2004 tarihli kararının iptali istemiyle açılan davayı reddetti.

Daire, İskenderun Limanı'nın 36 yıl süreyle 'işletme hakkı verilmesi' yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla ihaleye çıkarılmasına ilişkin kararı ise iptal etti.

Danıştay 13'üncü Dairesi, İskenderun Limanı'nın 36 yıl süreyle 'işletme hakkı verilmesi' yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla davalı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca 9 Eylül 2005 tarihinde yapılan ihalenin ihale komisyonu kararını da iptal etti.

TCDD'ye ait İskenderun Limanı, 36 yıl süreyle PSA-AKFEN Konsorsiyumu'na devredilmişti. Davacı Liman-İş Sendikası ile davalı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 13'üncü Daire'nin kararlarını temyiz etme hakları bulunuyor.

Temyiz istemlerini Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iskenderun-limani-ozellestirmesi-iptal_50458.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!