Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İSKİ’den Baraj Havzasına Yapılacak Otele İtiraz

Çatalca'da 56 dönümlük araziye yapılacak otele İSKİ itiraz etti. Büyükçekmece Baraj Gölü Havza Koruma Planı'nda turizm tesisleri için belirlenen 0.25'lik yapılaşma oranın aşıldığı, otele 0.50 yapılaşma hakkı verildiğine dikkat çekildi.

yapi.com.tr
İSKİ’den Baraj Havzasına Yapılacak Otele İtiraz

Çatalca Ferhatpaşa Mahallesi'nde özel şahıs mülkiyetindeki 56 bin 302 metrekarelik boş durumdaki parselin imar planları geçtiğimiz yıl şubat ayında İBB Meclisi kararı ile değiştirildi. Araziye park ve dinlenme alanı, ilköğretim okulu, özel sağlık tesis alanı, turizm tesisi alanı ve yol fonksiyonları verildi. Plan değişikliğinde otel için ayrılan bölümde emsal (inşaat hakkı) 0.50, yükseklik 6 kat olarak belirlendi.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; plan askıya çıkarıldığında İSKİ itirazda bulundu. İSKİ'nin itirazı karara bağlanmak üzere İBB Meclisi'nin ocak ayı oturumlarında gündeme alındı.

İSKİ’nin itirazında; eski planda parselin 0.50 yapılaşma koşullarında, konut, okul, park ve yol alanında kaldığı aktarılarak yapılan değişiklik ile okul, özel sağlık tesisi ve emsal 0.50 yapılaşma değerinde turizm alanı şeklinde düzenleme yapıldığı kaydedildi.

2019 tarihli Büyükçekmece Baraj Gölü Havza Koruma Planı gereği turizm alanında emsal değerinin 0.25'i aşamayacağı ancak plan değişikliği ile 0.50 emsal hakkı verilerek yapılaşma sınırının aşıldığı kaydedildi. Büyükçekmece Gölü Havza Koruma Planı gereği koruma alanı sınırlarının plana işlenmediğine de dikkat çekildi. Havza koruma planı hükümlerine göre planın revize edilmesi gerektiği vurgulandı.

 AKP-MHP grubunun çoğunluk oyları ile İSKİ'nin itirazı reddedildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iskiden-baraj-havzasina-yapilacak-otele-itiraz_188914.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!