Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşlerde Büyük Toparlanma Var

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomik krizin en belirgin dönemi olan geçen yıl karşılıksız çeklerin oranının yüzde 10’a kadar çıktığını, ocak ayında bu oranın yüzde 3,6’ya indiğini belirten Babacan, “Bu da şunu gösteriyor artık küçük esnafımızdan tutun da toptancısına, perakendecisine kadar KOBİ’lerde dahi işlerde büyük bir

Hürriyet ANKARA
İşlerde Büyük Toparlanma Var

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ekonomik krizin en belirgin dönemi olan geçen yıl karşılıksız çeklerin oranının yüzde 10’a kadar çıktığını, ocak ayında bu oranın yüzde 3,6’ya indiğini belirten Babacan, “Bu da şunu gösteriyor artık küçük esnafımızdan tutun da toptancısına, perakendecisine kadar KOBİ’lerde dahi işlerde büyük bir toparlanma var” dedi. Babacan, geçtiğimiz günlerde TRT1’de katıldığı programda ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtladı. Devlet Bakanı Babacan, IMF ile anlaşma sağlanması halinde oradan gelecek dövizi Merkez Bankasına koyacaklarını piyasaya sürmeyeceklerini, böylece Türkiye’deki döviz arzının artması sebebiyle kurun düşmesi gibi bir sonucun olmayacağını söyledi.

Kur herşey değildir

Kuru yüksek tutma adına Türkiye’yi riske atmayacaklarını ifade eden Babacan, Türkiye ekonomisi için kurun her şey olmadığını belirtti. Türkiye’de serbest kur rejiminin uygulandığını anımsatan Babacan, “Kimse gelip de bizden (kuru şurada sabitle, aman şundan fazla artmasın, aman bundan aşağı düşmesin) bunu demesin, beklemesin. Bu, kur rejimini değiştirme teklifidir. Türkiye’de kur rejimi değişmez” dedi.

Parakende sektörü artık modernleşiyor

Babacan perakendecilik konusunda ise Türkiye’nin ciddi bir yapısal değişim geçirdiğini belirtti. Modern perakendecilikte mağazanın düzgün olması, kaliteli malzemenin bulunması, personelin eğitimli olması gerektiğini buna ayak uyduramayanların işinin gittikçe zorlaştığını belirten Babacan, toplam perakende satışlarının Türkiye’de arttığını söyledi.

Karşılıksız çeklerin oranında düşüş var

Eylül ayına bakıldığında işsizlik oranının 2009 yılının tümü için ortalama yüzde 14,8 olarak açıklandığını hatırlatan Babacan, ancak son 3-4 aydır gelişmelerin, ekonomideki toparlanmayla birlikte bu rakamın yüzde 14,8’e çıkmayacağını gösterdiğini belirtti. İşsizlik oranı açısından 2009 yılını daha düşük bir rakamla kapatacaklarını kaydeden Babacan, Avrupa ve ABD’de bir çok ülkede işsiz sayısının ikiye katlandığını, Türkiye’de ise yüzde 25 civarında bir artış olduğunu söyledi. Krizin en belirgin dönemi olan geçen yıl karşılıksız çeklerin oranının yüzde 10’a kadar çıktığını, ocak ayında bu oranın yüzde 3,6’ya indiğine işaret eden Babacan, “Bu da şunu gösteriyor artık küçük esnafımızdan tutun da toptancısına, perakendecisine kadar KOBİ’lerde dahi işlerde büyük bir toparlanma var” dedi. Ekonomiye ilişkin, esnafın, iş adamının, sivil toplum örgütlerinin sorunlarını dinlediklerini anlatan Babacan, son aylarda tüm Türkiye’de bir toparlanma başladığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/islerde-buyuk-toparlanma-var_76730.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!