Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşleyen: Fuar İçin 2005’te TOBB’dan İzin Alınacak

İzmir Fuarcılık ve Kültür Hizmetleri AŞ (İZFAŞ) Genel Müdürü Doğan İşleyen, 2005 yılında fuar düzenleme izninin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’

Zaman
İşleyen: Fuar İçin 2005’te TOBB’dan İzin Alınacak

b>İzmir Fuarcılık ve Kültür Hizmetleri AŞ (İZFAŞ) Genel Müdürü Doğan İşleyen, 2005 yılında fuar düzenleme izninin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) alınacağını açıkladı.

İZFAŞ’ın çalışmaları hakkında bilgi veren İşleyen, bu zamana kadar fuar organizasyonu için iznin Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan alındığını, 2005 yılından itibaren ise TOBB’dan alınacağını söyledi. 2005 yılında fuar düzenleme izninde bakanlığın tamamen devreden çıkacağını belirten İşleyen, “Böylece Türkiye’de fuarcılık işi ciddiyet kazanacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın üzerindeki yük de kalkmış olacak.” dedi. Mermer fuarı denilince Türkiye’de İzmir’in akla geldiğini hatırlatan İşleyen, “İzmir’de düzenlenen fuar, Türkiye’nin başka bir yerinde düzenlenmemeli. Başka bir yerde düzenleniyorsa, İzmir’de aynısı düzenlenmemeli. Eğer böyle olursa, fuarların ülke ekonomisine katkısı daha fazla olur. Aynı fuarın çeşitli yerlerde düzenlenmesi, ziyaretçi sayının bölünmesine sebep oluyor.” diye konuştu.

Türkiye’de düzenlenen fuar sayısı arttığı için ülkenin ilk fuarı olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) son yıllarda gerilediğini dile getiren İşleyen, “Gerilemeyi durdurmak için ihtisas fuarlarının sayısını arttırmaya çalışıyoruz. 2005 Şubat’ta Ayakkabı, ardından Mermer fuarı var. Yeni fuar alanının klimaları bitirilmemiş durumda. Fuara gelenler, soğuktan içeride montla duruyor. Çatı ve kanallarda ise problemler devam ediyor. Bunları bir an önce halletmek için gayret gösteriyoruz.” şeklinde konuştu.

İEF açıldığı zaman basın kuruluşlarının teknolojinin yerine magazin haberlerini ön plana çıkarması sebebiyle fuarın tam anlamıyla tanıtılamadığını aktaran İşleyen, “Kültürpark’ta fuar açıyoruz. Fuar alanının yan tarafında sanatçılar konser veriyor. Basın bunu ön plana çıkarıyor. Kimse fuarda sergilenen teknolojiyi öne çıkarmıyor. Türkiye’de teknoloji ilerledi ama kimse farkında değil. Asıl fuarda sergilenen yeni teknoloji ürünlerinin tanıtılması gerekir.” dedi.

Kültürpark’ta açılan yeni İzmir Fuar Alanı’nın yeterli olmadığına, Büyükşehir Belediyesi’nin daha büyük bir fuar yeri bulduğuna değinen İşleyen, İzmir’de fuarcılığın geliştirilmesi için oda, dernek, basın ve diğer herkese de görev düştüğünü söyledi. Avrupa Birliği (AB) sürecinde fuarla ilgili fonksiyonlar da olacağını ifade eden İşleyen, tam rayına oturması halinde Türkiye’ye gelen yatırımcıların çok düşük miktarda krediler vereceğini vurguladı.

İZFAŞ olarak İzmir’de düzenlenen fuarlara yurtdışından gelen katılımcıların daha fazla olması için çalıştıklarının altını çizen Doğan İşleyen, “Burası Mevlana kapısı gibi. Fuara herkes gelecek ve biz de onları kucaklayacağız. Bize gelen herkese eşit davranacağız. Ben 20 yıldır fuarcılık yapıyorum. Fuarcılığın okulu yok. Burada arkadaşlara fuarcılığı temelden öğretmek için çaba harcıyorum. İzmir ve Türkiye’nin adının dünyaya duyurulması için çalışıyoruz.” diye konuştu. Türkiye’nin her bölgesinde çeşitli el sanatı eserler üretildiğini anlatan İşleyen, önümüzdeki fuarlarda bu eserleri canlandırmak ve ön plana çıkarmak için çalışma yapacaklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isleyen-fuar-icin-2005te-tobbdan-izin-alinacak_21991.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!