Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul, Ankara ve Bursa'da Su Sıkıntısı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, içme suyu barajlarındaki doluluk oranlarında geçen yıla göre düşüş olduğunu, İstanbul, Ankara ve Bursa'da içme suyu sıkıntısı bulunduğunu belirledi.

Radikal Gazetesievlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, içme suyu barajlarındaki doluluk oranlarında geçen yıla göre düşüş olduğunu, İstanbul, Ankara ve Bursa'da içme suyu sıkıntısı bulunduğunu belirledi.

DSİ'nin verdiği bilgiye göre mayıs başı itibarıyla İstanbul'daki içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 48.5'e düştü. Geçen yıl aynı dönemde bu oran yüzde 90'lar düzeyinde bulunuyordu. Geçen yıl aynı dönemde içme suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 28.9 olan Ankara'da bu yıl oran yüzde 9.7'e kadar düştü. Aynı dönemde Bursa'daki doluluk oranı yüzde 89.2'den yüzde 58.3'e düştü. DSİ'nin bu illerde başka yerlerden su getirmek başta olmak üzere alternatif yollar üzerinde çalışacağı belirtildi.

İçme suyundaki bu duruma karşın enerji sağlayan barajlarda doluluk oranları arttı. Enerji barajları Doğu ve Güneydoğu ağırlıklı olduğu için bu bölgelerdeki yağış, mayıs başı itibarıyla yıllık bazda doluluk oranının yüzde 40'tan yüzde 51.2'ye çıkmasına neden oldu. Sulama suyu sağlayan barajlardaki doluluk oranı ise yüzde 54'ten yüzde 51.2'ye düştü. Bu alandaki düşüş özellikle Konya ve Ege havzalarını etkiledi. Aradaki fark, havzalararası su transferiyle kapatılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-ankara-ve-bursada-su-sikintisi_53836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!