Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul, 'Avrupa Kültür Başkentliği'ne Hazırlanıyor

İstanbul'daki kültür etkinliklerinin tüm şehre yayılması için İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl başlayan 'Kültürel Etkinlikler Projesi' genişleyerek devam ediyor.

Zaman Gazetesistanbul'daki kültür etkinliklerinin tüm şehre yayılması için İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl başlayan 'Kültürel Etkinlikler Projesi' genişleyerek devam ediyor.

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili, etkinliklerin amacının İstanbul'un her yayınında kültürel etkinlikleri yaygınlaştırmak olduğunu söyledi. Bu etkinliklerin yaygın hale gelmediğinde İstanbul'un kenar semtlerinde yaşayan insanlara kültürün sunulamayacağının altını çizen Bilgili, bu şekilde insanlara 'hemşehrilik' kavramını kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti. Bu etkinlikleri planlarken beş kuruş para harcamadıklarını vurgulayan Bilgili, "Giderleri sponsor kuruluşlar tarafından karşılanıyor. Böyle etkinlikleri sivil toplum kuruluşları ve herkes yaparsa bu şehirde hem kültür layık olduğu yere gelir hem de aynı şehirde yaşayan insanlara gerçekten hemşehrilik duygusu kazandırılmış olur." dedi.

Kültürel Etkinlikler Projesi kapsamında; Beyazıt Kütüphanesi'nde her çarşamba 14,30'da Beyazıt Konuşmaları, Süleymaniye Kütüphanesi'nde her ayın son cumartesi günü Süleymaniye Toplantıları, Orhan Kemal Kütüphanesi'nde Salı Konferansları, Şemsi Paşa İlçe Halk Kütüphanesi'nde Kız Kulesi Söyleşileri düzenleniyor. Ayrıca önümüzdeki günlerde yeni yerine taşınacak Ali Emiri Efendi Kütüphanesi'nde Ali Emiri Fatih Sohbetleri düzenlenecek.

2010 İstanbul Kültür Başkenti konusundaki yaklaşımlarını "Çok önemsiyoruz ama abartmıyoruz." şeklinde özetleyen Bilgili, 2010'u eksikleri tamamlamak için bir hedef olarak gördüklerini söyledi. İstanbul'la birlikte kültür başkenti ilan edilen diğer şehirlerin İstanbul'la asla boy ölçüşemeyeceğini anlatan Bilgili, "2010 hem şehrin hem de kültürle ilgili temel eksikliklerimizi çözmek için önemli bir fırsat. " şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-avrupa-kultur-baskentligine-hazirlaniyor_57282.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!