Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul-Batum Arası Otoyol Geliyor

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, İstanbul ile Batum arasında dokuz saatlik seyahati mümkün kılacak otoyol projesinin hayata geçirileceğin

NTV-MSNBC
İstanbul-Batum Arası Otoyol Geliyor

b>Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, İstanbul ile Batum arasında dokuz saatlik seyahati mümkün kılacak otoyol projesinin hayata geçirileceğini söyledi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Türkiye ve Gürcistan arasındaki işbirliği potansiyelinin yükseldiğini ve bunun bir göstergesi olarak İstanbul-Batum arasını dokuz saatte kat etmeye imkan verecek bir otoyolun gelecek yıl inşaatına başlanacağını söyledi.

Türk-Gürcü İş Konseyi’nin düzenlediği yemekte bir konuşma yapan Saakaşvili, Kasım ayındaki kansız bir devrimle yönetimin başına geçmesiyle Gürcistan’ın çehresinin değiştiğini ve “daha devlet gibi” görünmeye başladığını belirtti.
Bu çerçevede, ülkesinin dünyaya açılması açısından Türkiye’nin çok önemli konuma sahip olduğunu ifade eden Saakaşvili, işadamlarını ülkesinde iş yapmaya çağırdı ve “Size tavsiyem önce küçük işler kurun, her şey yolunda giderse işinizi büyütürsünüz” dedi. Saakaşvili İstanbul-Batum arasındaki otoyol projesi konusunda ise daha başka ayrıntı vermedi.
Türkiye’nin Gürcistan’a açılan ticari sınır kapısı Sarp’taki bürokratik işlemler ve rüşvete yönelik yolsuzluk her iki ülke işadamlarının rahat ticaret yapmasını engelliyor.

DEMİRYOLUNA ÖNCELİK VERİLECEK
Saakaşvili, kendi yönetimlerinde Sarp sınır kapısı da dahil olmak bütün gümrük noktalarında rüşvetin durdurulduğunu ve geçiş işlemlerinin daha da kolaylaştırılacağını bildirdi.
Ayrıca, 1990lar’da ortaya atılan ve daha sonra Gürcistan’daki Acara özerk yönetimince muhalefet edilen Kars-Tiflis demiryolu projesinin hayata geçirileceğini söyleyen Saakaşvili, “Bu demiryolu ile Türkiye, Gürcistan, Kafkasya ve Rusya’ya açılan yeni bir kapıya sahip olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-batum-arasi-otoyol-geliyor_12173.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!