Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Büyükşehir Belediyesi' nden 'Dev Kentsel Dönüşüm Projesi'

Türkiye'de en fazla gecekondulaşmanın yaşandığı kentlerin başında gelen İstanbul'da, Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü tarafından de

İBB
İstanbul Büyükşehir Belediyesi' nden 'Dev Kentsel Dönüşüm Projesi'

ürkiye'de en fazla gecekondulaşmanın yaşandığı kentlerin başında gelen İstanbul'da, Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü tarafından dev "Kentsel Dönüşüm Projesi"ne start verildi.

Gecekondulaşmaya karşı geliştirilen proje kapsamında Armutlu, Sarıgöl ve Gazi Mahallesi'ndeki bin 500 gecekondunun yıkımına başlandı. Proje kapsamında 85 bin gecekonduyu yıkacak olan belediye, burada yaşayan vatandaşları ise toplu konutlara yerleştirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak İstimlak Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü, 2003 yılında yaptığı araştırmada, kent genelinde toplam 85 bin 423 gecekondu bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine Kentsel Dönüşüm Projesi'ni geliştiren müdürlük, gecekonduları yıkma kararı aldı.

Büyük yıkım Okmeydanı'nda!...

Gecekonduların yoğunlukta olduğu Gaziosmanpaşa İlçesi'ni masaya yatıran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü, ilçede ilk etapta 700 gecekonduyu yıkarak, buradaki hak sahiplerini sosyal konutlara yerleştirmeyi hedefliyor.

Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki en büyük yıkımı ise Okmeydanı'nda gerçekleştirecek. Mesken ve Gecekondu Müdürü Hüseyin Kaya, yapacakları çalışmalarla Okmeydanı'nda tarihi dokuyu yeniden ortaya çıkaracaklarını söyledi.

Gecekonducuya 'Lüks Konut..."

Mesken ve Gecekondu Müdürlüğü'nün elinde bitmiş halde bin 100 konut bulunuyor. 90 ve 110 metrekare alan üzerine inşa edilen konutlar, modern siteleri aratmayacak nitelikte. Piyasa değeri 70 ile 110 milyar lira arasında değişen dairelerin en gözde ziyaretçileri ise gecekondu sahipleri...

Bir çok gecekondu sahibi elindeki gecekonduları yıktırarak, bu sitelerden daire alabilmek için Büyükşehir Belediyesi'nin kapısını aşındırıyor. Büyükşehir Belediyesi, gecekondu sahiplerine enkaz bedeli adı altında yaklaşık 30 trilyon lira ödeyecek.

Hüseyin Kaya: "Daha insani bir yaşam standartı sağlayacağız..."

İstanbul'da devrim niteliğinde bir değişim yaşatacak dev proje ile ilgili bir açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mesken ve Gecekondu Müdürü Hüseyin Kaya, şunları söyledi;

"Biz dozerlerle, insanları ağlatarak gecekonduları yıkmayacağız. Gecekondu sahipleri davullu-zurnalı kendi oturdukları evleri yıkacaklar. Çünkü onları daha modern ve daha insancıl yaşayacakları sosyal konutlara yerleştireceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-buyuksehir-belediyesi-nden-dev-kentsel-donusum-projesi_14893.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!