Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Büyükşehir'den, 'Boru İtme' Metoduyla Modern Yatırımlar...

Marmara Denizi'ni atıksu tehtidinden kurtaracak projelerin ikincisi olan 'Tugay Deresi Boru İtme Tekniğiyle Atıksu Toplayıcıları İnşaatı'nın temeli

İBB
İstanbul Büyükşehir'den, 'Boru İtme' Metoduyla Modern Yatırımlar...

b>Marmara Denizi'ni atıksu tehtidinden kurtaracak projelerin ikincisi olan 'Tugay Deresi Boru İtme Tekniğiyle Atıksu Toplayıcıları İnşaatı'nın temeli, Başkan Topbaş tarafından atıldı.

İstanbul'un tarihi su problemini çözen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü, Marmara Denizi'ni atıksu tehdidinden kurtararak İstanbul'un bütün sahillerinden denize girilebilmesini sağlamak için Kartal'da iki yeni yeni projeye start verdi.

Marmara Denizi'ni kirleten atıksulardan kurtaracak olan 'Kartal Tugay Deresi Boru İtme Tekniğiyle Atıksu Toplayıcıları İnşaatı'nın temeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş ve İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur'un katılımıyla Kartal Carrefour önünde gerçekleştirildi.

Programda Kartal Kaymakamı Dursun Ali Şahin, Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse, Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, Samandıra Belediye Başkanı Yusuf Büyük, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar da yer aldı.

Başkan Topbaş'tan İSKİ Genel Müdürü'ne teşekkür...

Programda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Büyükşehir'in 2005 yılına dev yatırım hamleleriyle girdiğine dikkat çekerek, "Sadece İSKİ 9 aylık Başkanlık dönemimde 605 trilyonluk yatırım gerçekleştirerek su ve atıksu konusunda İstanbul'un birçok noktasına hizmet götürdü. Ben özellikle İSKİ Genel Müdürümüze ve Ekibine, talimatlarım doğrultusunda gece gündüz çalışarak İstanblullulara çok büyük hizmetler götürdükleri için teşekkür ediyorum" dedi.

İstanbulluların denizle içiçe olamasına rağmen denizden yeterince yararlanamadığına dikkat çeken Başkan Topbaş, şöyle konuştu; "Derelerin ıslahı, atıksuların arıtılması ve dev arıtma tesisleriyle İstanbul'u büyük ölçüde denize girilebilir hale getirdik. Önümüzdeki dönemde İstanbul'da 68 derede 600 kilometre daha dere ıslahı gerçekleştirerek denizlerimizi atıksulardan tamamen kurtaracağız."

Kadıköy-Kartal Raylı Sistem Hattı'nın temelinin yakında atılacağını ve projeyi 3 yılda tamamlayacaklarını hatırlatan Mimar Topbaş, 550 milyon dolarlık yatırımın 256 milyon dolarlık inşaat kısmının Büyükşehir Belediyesi'nin özkaynaklarıyla yapılacağını, geri kalan elektronik aksamının ise, yap-işlet-devret modeliyle tamamlanacağını kaydetti.

Topbaş, İSKİ'nin Kartal'da temelleri atılan iki yatırımını gerçekleştiren müteahhit firmanın temsilcisinden yatırımların birer ay erken bitirileceğinin sözünü de aldı. Buna göre; Tugay Deresi Boru İtme Tekniğiyle Atıksu Toplayıcıları İnşaatı 5 ayda tamamlanarak 31 Mayıs 2005 tarihinde hizmete alınacak. Kartal İlçesi Atıksu Şebeke İnşaatı ise, 31 Aralık 2005'de bitirilmiş olacak.

İSKİ, 2005'te 922 trilyon lira yatırım yapacak...

Programda konuşan İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur da Marmara Denizi'nin kirlilikten kurtarmak için Kartal'da yapılan iki yatırımın toplam maliyetinin 60 trilyon lirayı bulduğunu söyledi. Son 9 ayda 605 trilyon lira yatırım yaptırlarına dikkat çeken Çodur, 2005 yılında yatırımlara ayrılan payın 922 trilyon lira olduğunu da sözlerine ekledi.

'Kartal Tugay Deresi Boru İtme Tekniğiyle Atıksu Toplayıcıları İnşaatı'nın temeli; Başkan Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Çodur ve diğer protokol üyelerinin butona basarak inşaata harç dökmesiyle atıldı.

İSKİ, 'Boru İtme' metoduyla kazmadan boru döşüyor!...

5 Milyon YTL (5 Triyon TL)'ye mal olacak olan 'Kartal Tugay Deresi Boru İtme Tekniğiyle Atıksu Toplayıcıları İnşaatı'nın tamamlanmasıyla, daha önce açıktan akarak Tugay Deresi vasıtasıyla Marmara Denizi'ni kirleten atıksular, kollektörlerle toplanacak ve Tuzla Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'ne ulaştırılacak.

Temeli atılan 'Kartal Tugay Deresi Atıksu Toplayıcıları İnşaatı'nda; Kartal Tugay Deresi, E5 karayolu ve Asya Yakasında pek çok noktada trafiği aksatmamak ve büyük kazılar yapmamak için yeraltından 'Boru İtme (Pipe Jacking)' yöntemi kullanılıyor.

Karayolu, demiryolu, dere tabanı ve bazı geçiş noktalarında kullanılacak modern boru itme (Pipe Jacking) yöntemi sayesinde, kısa sürede ve trafik kesintisi yaşanmadan yer altından boru döşenebiliyor. Böylece ulaşım aksamıyor, hayat zorlaşmıyor...

Proje kapsamında; bin 400 milimetre çapında 3 bin 241 metre boru döşenerek daha önce Tugay Deresi'nde akarak çevre ve insan sağlığını tehdit eden atıksular kontrol altına alınacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde başarılı hizmetlerini sürdüren İSKİ Genel Müdürlüğü; İstanbul'da yeni çevre koruma ve içmesuyu yatırımlarını gerçekleştirirken, Büyükşehir'in sınırlarına yeni katılan ilçe ve belde belediyelerine de kesintisiz Dünya ve Avrupa Birliği standartları kalitesinin üzerinde su ulaştırıyor. İSKİ, ayrıca bu bölgelerin kanalizasyon problemlerini çözmek için hazırladığı projelerini süratle hayata geçirmeye de devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-buyuksehirden-boru-itme-metoduyla-modern-yatirimlar-_22269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!