Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul "Deniz Akvaryumu" ile Turizmde "Marka" Olacak...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Florya sahilinde 23 bin kilometrekarelik alana inşa edeceği dev deniz akvaryumu, İstanbul'u dünyaya taşıyacak öneml

İBB
İstanbul "Deniz Akvaryumu" ile Turizmde "Marka" Olacak...

stanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Florya sahilinde 23 bin kilometrekarelik alana inşa edeceği dev deniz akvaryumu, İstanbul'u dünyaya taşıyacak önemli prestij projelerinden biri olacak.

Büyükşehir Belediyesi'nin Florya sahilinde 23 bin kilometrekarelik dev bir alana inşa edeceği deniz akvaryumu, bugün saat 14.00'de Saraçhane Belediye Sarayı'nda Başkan Gürtuna'nın da katılacağı bir toplantıyla basına tanıtılacak.

Uluslararası turizm arenasında İstanbul için bir simge haline gelmesi düşünülen projenin uygulanacağı arazi; İstanbul'un güneybatı sahili Florya'da ve Atatürk Uluslarası Havalimanı'ndan 5 kilometre uzaklıkta yapılacak. Projenin ulaşım ayağında kara toplu taşıması, raylı sistem ve bir İDO Hızlı Deniz Otobüsü İskelesi öngörülüyor. Arazinin batıya doğru daha fazla gelişme imkanı bulunması sebebiyle, İDO iskelesi projede batı kenarına yerleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü tarafından inşa edilen Florya Deniz Akvaryumu'nda; doğudan başlayarak sırasıyla aquaworld, aquarium, aquamax, aquacenter, aquafood ve aquamall kurgulandı. Proje, genel yerleşim şeması olarak bir 'balık iskeleti' veya 'gemi omurgası' imajı üzerine oturtuldu.

Bütün aile fertlerine hitap edecek bir sosyal alan...

Akvaryum arazinin merkezinde yer alırken, aynı zamanda en fazla yer kaplayan yapısı olacak. Yapılar mevcut yeşil dokuya ve topoğrafik verilere göre tasarlandı. Tasarlanan tüm yapıların büyüklükleri yer altına alınarak görsel ve kütlesel hantallığın ortadan kaldırılması planlandı. Yapıların deniz cepheleri 'falez' gibi kullanılarak marmara vista sunulurken, diğer taraftan kent gürültüsünden, trafiğinden ve atmosferinden koparılmasının sağlanması tasarımın ulaştığı en önemli değer oldu.

Akvaryumun toplam arsa alanı 99 bin 147 metrekare, akvaryum yapısı 23 bin metrekare olup iki katlı olarak tasarlandı. Yoldan tek kat, denizden iki kat görünecek akvaryumda dünya ve Türkiye denizlerinin canlı türleri sergilenecek. Yapı bünyesinde bir de yağmur ormanı yer alacak.
Bilim merkezi (aquacenter) ise, cadde ile aynı kotta yapılacak, yapının çatısı meydan olarak kullanılacak. Sergileme ve aktif mekanlar ise toprak altında yer alacak. Bilim merkezine çatı meydanından asansör ile inilebildiği gibi, alışveriş merkezi ile Imax arasında yapılan ortak meydandan da girilebilecek. Yapı üç katlı ve 8 bin 566 metrekare büyüklüğünde olacak.

Alışveriş merkezi (aquamall) deniz mahsullerine ve deniz kültürüne ait her türlü ihtiyacın karşılanacağı şekilde kurgulandı. Bina içerisinde bulunan sinema kompleksi ile sinema kültürüne katkı sağlanması amaçlandı. Yapı dört kattan oluşacak ve 14 bin 547 metrekarelik bir alanı kapsayacak. Imax (aquamax) da deniz kültürüne yönelik eylemler ve gösterilerin sunulacağı bir mekan olarak tasarlandı.

Kapalı otopark; akvaryum, bilim merkezi, alışveriş merkezi ve aquaworld eğlence parkı ile yol arasında üç ve dört katlı olmak üzere lineer biçimde tasarlanarak, her yapıya eşit mesafelerde ulaşım sağlanması amaçlandı. Otoparkın toplam alanı 51 bin 644 metrekare olacak.

Kıyı programı içerisinde kafe, restaurant ve büfelere yer verildi. Tasarım teması olarak renkli yelkenler, çadırlar kullanılarak renk ve ışık efektleri ile gece ve gündüz çağdaş kentsel mekanlar elde edilmesi hedeflendi. Projenin hedef kitlesi olarak bütün aile fertleri seçildi. Tesislerde ortalama kalış süresi 5-6 saat olarak planlandı.
İstanbul'u dünyaya taşıyacak önemli prestij projelerinden biri olarak tasarlanan deniz akvaryumu, 40 trilyon lira keşif bedeliyle Öztaş İnş. AŞ-Nuhoğlu İnş. AŞ-Alt Üst Yapı Ltd. Şti. Ortak Girişimi'ne ihale edildi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-deniz-akvaryumu-ile-turizmde-marka-olacak-_8012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!