Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Tarihi Yarımada Yangın Yeri

İstanbul Elden Gidiyor!

Tarihi Türk Evleri Koruma Derneği Başkanı Perihan Balcı, tarihi binaların yıkılmaya terk edildiğine dikkati çekerek, "İstanbul'daki tarihi yarımada

Türkiyeb>Tarihi Türk Evleri Koruma Derneği Başkanı Perihan Balcı, tarihi binaların yıkılmaya terk edildiğine dikkati çekerek, "İstanbul'daki tarihi yarımada, tarihi Türk evlerinin en yoğun bulunduğu yerdi. Ancak buralarda, tarihi Türk evi diyebileceğimiz hiç ev kalmadı" dedi.
"Türkiye'de bu işin 'rant' konusu haline geldiğini" kaydeden Balcı, "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 10 yıl önce birinci derece tarihi ev olarak vasıflandırılmış evler, bu süre içinde bakılmadığı için 10 yıl sonra üçüncü dereceye geliyor ve yıkılıyor. Denetim olmadığından, ev sahipleri de rant nedeniyle yıkılmasını tercih ediyor. Tarihi binalar yıkılmaya terk edildi" diye konuştu.

Koruma politikası yok
Avrupa'nın tarihi evleri koruma altına aldığını belirten Balcı, Türkiye'nin tarihi evleri koruma politikasının bulunmadığını bu yüzden Prag gibi kentlerin turizmde önemli bir yere geldiğini belirtti. Balcı, bizde turizm denince akla hep deniz geldiğinden, tarihi binalar ihmal ediliyor" dedi. İstanbul'da orijinaline uygun olarak restore edilen tek Türk evinin derneğin yaptırdığı "Dede Efendi Evi" olduğunu belirten Balcı, Sultanahmet civarında da bazı eski evlerin restore edildiğini söyledi. "Tarihi yarımada, eski Türk evlerinin en yoğun bulunduğu yerdi. Ancak buralarda, tarihi Türk evi diyebileceğimiz hiç ev kalmadı" diyen Balcı, 1965'ten bu yana tarihi evlerin korunması için çalışmalar yaptığını kaydetti.

İstanbul için ümitsiz!
Perihan Balcı, uzun yıllar eski İstanbul evlerinin bulunduğu Süleymaniye'deki Kirazlı Mescid Sokak için mücadele verdiğini ifade ederek, bu sokaktaki evlerin tek tek yandığını ya da yakıldığını ve burada da hiç tarihi ev kalmadığını, bu evleri korumak ve restore etmek için de devletin hiçbir çapa sarf etmediğini kaydetti. "İstanbul için artık ümidim yok. Çocukluğumun eski İstanbulu'nun halini bildiğim için çok üzülüyorum" diyen Perihan Balcı, hakkında şiirler, romanlar yazılmış tarihi ve turistik bir dünya kenti olan İstanbul'da son kalan kültür miraslarına sahip çıkılmasının büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-elden-gidiyor_7760.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!