Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Erkek SATILMAYACAK!

Türkiye'nin en köklü liselerinden İstanbul Erkek, Haydarpaşa ve Kabataş'a ait binaların satılacağı söylentilerine, Balıbey son verdi:Söz konusu bile d

Milliyet
İstanbul Erkek SATILMAYACAK!

ürkiye'nin en köklü liselerinden İstanbul Erkek, Haydarpaşa ve Kabataş'a ait binaların satılacağı söylentilerine, Balıbey son verdi:Söz konusu bile değil!

Son günlerde internet üzerinden özellikle İstanbul Erkek Lisesi mezunları ve halen bu okulda okuyanların başlattığı 'Okulumuzu sattırmayız!' kampanyasına, sonunda en yetkili ağızdan açıklama geldi.
Başta İstanbul Erkek Lisesi (İstanbul Lisesi) olmak üzere, Türkiye'ye çok değerli insanlar kazandırmış köklü eğitim yuvalarından Haydarpaşa ve Kabataş Liseleri'ne ait tarihi binaların da satılacağı söylentisi, Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı üzerine çıktı. Bu tasarının yasalaşması halinde, İstanbul'da 14 okulun satılması gündeme geldi. Bu okullar da, öğrenci sayısının azaldığı semt ve köylerde bulunan Milli Eğitim'e tahsisli, mülkiyeti Hazine'ye ait taşınmazlar ile Milli Eğitim Bakanlığı kullanımındaki mülkiyeti il ve köy tüzel kişiliğine ait arsa, okul, bina ve tesisler arasından seçildi.

50 milyon dolar bekleniyor
Tasarıyla, bu satışlardan elde edilecek gelirin de, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine aktarılarak okul ve derslik yapımı, onarımı ile araç ve gereç alımında kullanılması öngörüldü. İstanbul'da da satılması planlanan okullar da ilçe milli eğitim müdürlüklerinden teklif alınarak belirlendi.
İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, tespit edilen 14 okulun satışından 40 - 50 milyon dolar gelir beklediklerini belirterek, son günlerde İstanbul Erkek, Kabataş ve Haydarpaşa Lisesi gibi köklü okullara ait binaların da satılacağı yönünde çıkan söylentilere de, şöyle cevap verdi:
"Adları anılan bu okulların binalarının satışı kesinlikle söz konusu değil. Ayrıca tarihi binalar da satış kapsamında olamayacak."

İşte satılacak okul binaları
Milli Eğitim Temel Kanunu'nda değişiklik öngören tasarı yasalaşırsa, en fazla satılığa çıkarılacak okul Şişli ilçesinde olacak. Üç okulun satılacağı Şişli'yi; Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Kağıthane, Beykoz ve Eminönü izliyor. Bu okullar mülkiyetlerine göre şunlar:

Mülkiyeti il özel idaresine ait okullar:
Gedikpaşa İlköğretim (Eminönü), Sait Çiftçi İlköğretim (Şişli), Kartaltepe İlköğretim (Bakırköy), Ziya Paşa İlköğretim (Kâğıthane).

Mülkiyeti köy tüzel kişiliğine ait okullar:
Polonezköy İlköğretim (Beykoz), Paşa Mandıra İlköğretim (Beykoz).

Mülkiyeti hazineye ait okullar:
Çağlayan İlköğretim (Kâğıthane), Levent Kız Meslek Lisesi (Beşiktaş), Etiler Otelcilik Lisesi (Beşiktaş), Bakırköy Kız Meslek Lisesi (Bakırköy), Kemal Atatürk Lisesi (Kadıköy), İbrahim Ökten İlköğretim Okulu (Kadıköy), Maçka İlköğretim Okulu (Şişli), Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesi (Şişli).

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-erkek-satilmayacak_5229.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!