Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''İstanbul için Salı Pazarı Kruvaziyer Liman Projesi Canlılığını Koruyor''

Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu, bugüne kadar 41 milyar dolarlık tutarı devredilmiş olan, 50 milyar dolarlık özelleştirme rakamına ulaşıldığını bildirdi. Aksu, özelleştirmenin artık hükümetlerin politikası olmaktan çıkarak, bir devlet politikası haline geldiğine işaret ederek 1985'ten 2003'e kadar toplam 7-8 milyar dolar civarında

yapi.com.tr / AA
''İstanbul için Salı Pazarı Kruvaziyer Liman Projesi Canlılığını Koruyor''

Özelleştirme İdaresi Başkanvekili Ahmet Aksu, bugüne kadar 41 milyar dolarlık tutarı devredilmiş olan, 50 milyar dolarlık özelleştirme rakamına ulaşıldığını bildirdi. Aksu, özelleştirmenin artık hükümetlerin politikası olmaktan çıkarak, bir devlet politikası haline geldiğine işaret ederek 1985'ten 2003'e kadar toplam 7-8 milyar dolar civarında özelleştirme gerçekleştirildiğini belirtti.

Aksu, 2003-2008 döneminde ise uzun süredir programda yer alan kuruluşların özelleştirmesinin gerçekleştirildiğini ifade ederek, 2008 sonrasında ise kamunun tekel konumunda olduğu şeker fabrikaları, elektrik dağıtım ve üretimi, otoyollar gibi özelleştirmelerin başladığını kaydetti. Ahmet Aksu, ''Bugün itibariyle devrettiklerimiz ve devredeceklerimizle beraber baktığımızda 50 milyar dolarlık rakama ulaştık. 41 milyar dolarlık tutarı devredildi. Kalanı da bu yıl içinde devredebilirsek 50 milyar dolarlık özelleştirme rakamına ulaşmış olacağız'' diye konuştu.

Şu anda portföylerinde yer alan özelleştirmeler hakkında bilgi veren Aksu, özelleştirilen elektrik dağıtım bölgelerinden devri tamamlanmayanlarda sürecin tamamlanmasının 2011 içinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Elektrik üretim özelleştirmeleri konusunda toplam 50 bin megavatlık kapasite içinde EÜAŞ'a ait 30 bin megavatın 16 bin megavatını özelleştirmeyi düşündüklerini dile getiren Aksu, ''2011 yılı elektrik üretim özelleştirmelerinin yoğun şekilde yaşanacağı bir yıl olacak'' dedi.

''Özelleştirmelerin yüzde 20'si halka arz yoluyla''

Otoyol ve köprülerin yanı sıra sahip oldukları 23 milyon metrekarelik arazi portföyünün de özelleştirilmesinin planlandığını, halka açık şirketlerde yaptıkları çalışmaları Borsa'ya açık olması nedeniyle, sona erdikten sonra şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurmaları gerektiğini ve halka açık şirketlerle ilgili henüz, model veya zamanlama açısından belirlenmiş bir takvim ve plan olmadığını, çalışmaların devam ettiğini kaydeden Aksu, ''Konjonktürün, İMKB'deki şartların uygun olduğu durumda bunlarla ilgili yapacağımız özelleştirme planı da ivedilikle kamuoyuna duyurulacak'' dedi.

Aksu, ''Bunlar halihazırda halka açık şirketler. Diğer özelleştirmeye konu olabilecek kuruluşlarda halka arz işlemi yapmak da idaremizin planları içinde. Bugüne kadarki özelleştirmelerin yüzde 20'ye kadarı halka arz ile gerçekleştirilmiş'' dedi.

Daha önce özelleştirmeleri iptal edilen Derince ve İzmir limanlarının özelleştirmelerinin de önümüzdeki dönemde gündeme gelebileceğini dile getiren Aksu, ''İstanbul için Salı Pazarı Kruvaziyer liman projesi canlılığını koruyor. Orada tüm tarafların katılımıyla bir model oluşturmaya çalışıyoruz. Kısa zaman içinde tamamlayıp özelleştirme ihale ilanına çıkacağımızı düşünüyorum'' diye konuştu.

''Dar gelirlilere konutta TOKİ ile işbirliği yapıyoruz''

Aksu, portföylerinde yer alan gayrimenkullere ilişkin TOKİ ile işbirlikleri planlayıp planlamadıklarına yönelik bir soru üzerine, özellikle dar gelirlilere yönelik konut ihtiyaçlarının karşılanması konusunda TOKİ ile işbirlikleri olduğunu söyledi.

Demiryolları konusunda ise rayların sahipliği ve raylar üzerindeki hizmetlerin ayrıştırılması ile hizmet noktasında özel sektörün de yer alabileceği bir model üzerine çalışıldığını aktardı.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-icin-sali-pazari-kruvaziyer-liman-projesi-canliligini-koruyor_85100.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!