Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul,Modern Tramvaylarına Kavuştu

İstanbul’daki mevcut Tramvay, Metro ve Hafif Metro hatlarınının işletmeciliğini yapan ULAŞIM A.Ş. tarafından (İstanbul’daki mevcut tramvay hattı ve in

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul,Modern Tramvaylarına Kavuştu

stanbul’daki mevcut Tramvay, Metro ve Hafif Metro hatlarınının işletmeciliğini yapan ULAŞIM A.Ş. tarafından (İstanbul’daki mevcut tramvay hattı ve inşaa edilecek olan yeni tramvay hatlarında kullanılmak üzere) yapılan Tramvay Araç Alım İhalesi sonucu alınan 55 adet yeni tramvay aracının ilki Viyana'da düzenlenen törenle teslim alındı.

Bombardier Transportation Firmasının Viyana’daki fabrikasında yapılan törende konuşan İETT Genel Müdürü ve İstanbul Ulaşım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Aslan, İstanbul’un ulaşım sorununu kökten ve verimli bir şekilde çözmek için Büyükşehir Belediyesi’nin, temel ulaşım sistemi olarak raylı ulaşımı kabul ettiğini ve bu çerçevede kısa, uzun vadeli projeler hazırladığını söyledi.

Aslan, Bombardier firması ile 26 Haziran 2001 tarihinde yapılan 55 adet yeni tramvay vagonu alım sözleşmesi gereği, ilk 3 vagonun tesliminin bu yılın sonuna kadar yapılacağını, geriye kalanların tesliminin de her hafta 1’er tane olmak üzere 2004 yılı Mart ayında tamamlanacağını bildirdi.


135 Trilyonluk Dev Yatırım

Alınan yeni tramvay araçlarının Finansmanı Hazine garantisi olmaksızın sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi garantörlüğü altında, dış kredi anlaşması ile temin edildi.55 araç için toplam 85.2 milyon EURO (yaklaşık 135 trilyon) ödenecek.

Haziran 2001’de imzalanan sözleşme ile süreç başlamış, ilk araç sözleşme tarihinden 18 ay sonra Aralık 2002’de teslim alınmış bulunuyor. Geri kalan vagonlar ise her ay 4 araç teslim alınmak suretiyle 55 aracın tamamı 2004 yılı içinde İstanbul’a gelecek.

Yeni alınacak olan tramvaylar, klimalı ve düşük tabanlı olacak. Araçların yerden 35 cm yükseklikte olmasının bir avantajı da kaldırımdan binilebiliyor olması ve engelli vatandaşların sıkıntı çekmeden bu araçları kullanabilecek olması.

Ekonomik
30 mt boyundaki araçlar, 272 yolcu taşıyabiliyor.Geniş cam ve aydınlık iç mekana sahip olan yeni tramvay araçlarının gövdesi paslanmaz saç ve alüminyumdan imal edildi. Enerji ve bakım maliyetleri de oldukça düşük.

Almanya, İngiltere ve İsveç'te de Kullanılıyor

Maksimum hızı 80 km/saat olan ve toplam 480 kwatt motor gücüne sahip olan yeni tramvay araçları KÖLN (Almanya), STOCKHOLM (İsveç) ve LONDRA (İngiltere) gibi şehirlerde de kullanılıyor.

Yeni Tramvay araçları Eminönü-Zeytinburnu tramvay hattında hizmete girecek.1992 yılından beri bu hat’ta hizmet veren diğer araçlar ise kademeli olarak Hafif Metro hattına kaydırılacak.

Tramvaylar Dünyanın En Ucuz 2. Tramvayı Seçildi.

Uluslararası “Railway Gazette” dergisinin 2002 yılı metro raporunda son üç yıl içerisinde tramvay ve hafif metro aracı siparişi veren dünyadaki 20 şehir arasında birim maliyet esasına göre İstanbul en ucuz 2. Şehir seçildi. Sözkonusu Tramvay araçları, İstanbul Metrosu araçları ile birlikte Türkiye’de şimdiye kadar satın alınan en ucuz raylı sistem araçları olma özelliğini taşıyor. “Railway Gazette” dergisinde birim maliyeti en ucuz olarak belirtilen Roterdam şehri araçları ise toplam 110 adet olup, ayrıca klimasız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-modern-tramvaylarina-kavustu_2673.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!