Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Ormanına İade-i İtibar

Son yıllarda insan ve doğal faktörlerin etkisiyle yüzde 3'lük bölümünü kaybeden ve tüm tahribatlara rağmen hâlâ önemli doğal yaşam alanlarını bünyesinde barındıran İstanbul ormanlarına karşı son 6 yılda 4 bin 812 suç işlendi.

Birgün Gazetesion yıllarda insan ve doğal faktörlerin etkisiyle yüzde 3'lük bölümünü kaybeden ve tüm tahribatlara rağmen hâlâ önemli doğal yaşam alanlarını bünyesinde barındıran İstanbul ormanlarına karşı son 6 yılda 4 bin 812 suç işlendi. İstanbul Orman Bölge Müdürlü-ğü'nden alınan bilgiye göre, son dönemde Acaristanbul, Acarkent ve Beykoz Konakları gibi özel orman alanlarındaki yapılaşmalarla gündeme gelen İstanbul ormanlarının durumuyla ilgili yapılan son tespit ve kadastro çalışmaları bir süre önce tamamlandı.

Toplam alanın yüzde 45'i ormanla kaplı olduğu belirtilirken, bu alanın yüzde 3'ünün de (15 bin 766 hektar) bozuk ormanlardan oluştuğu, daha önce yüzde 58'i baltalık olarak işletilen İstanbul ormanlarının tamamının, 2006 yılından itibaren koru ormanına çevrildiği ifade edildi.

Orman alanlarındaki işletmeler
İstanbul'daki orman sınırları içerisinde kum, kil, mıcır ve kömür sahalarında çalışan toplam 671 işletme bulunduğu ve bunların 184'üne 2006 yılı içerisinde izin verildiği, yaklaşık 2 bin 179 hektarlık alanda yürütülen bu çalışmalardan da yılda ortalama 15 milyon YTL'lik gelir elde edildiği kaydedildi.

Orman kadastro durumuna göre ise, ildeki toplam alanın 539 bin 212 hektar olduğu, bunun 256 bin 939 hektarlık bölümü orman, 17 bin 235 hektarının 2/B ve 265 bin 38 hektarı tarım alanı ve geri kalan kısmı da diğer alanlardan oluşuyor. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı toplam 8 işletme müdürlüğünde 48 toplu koruma-bölüm koruma merkezi, 5 hassas alanları koruma ekibi ve 144 orman muhafaza memurunun görev yaptığı belirtildi.

İstanbul ormanlarının önemi
Öte yandan, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye) tarafından geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada, İstanbul'un, birbirinden çok farklı bitki örtülerine sahip Avrupa ve Asya kıtaları arasındaki özel konumu, havasının Karadeniz kıyılarının nemli ve soğuk ikliminin yanı sıra daha sıcak Akdeniz iklimi özelliklerini de taşıması, toprak çeşitliliği ve uzun bir geçmişe sahip geleneksel arazi kullanımı nedeniyle çok çeşitli doğal yaşam alanlarına sahip olduğu vurgulandı. Bu çeşitliliğin İstanbul çevresinde şaşırtıcı zenginlikte bir bitki örtüsünün oluşmasını sağladığı belirtilen araştırmada, İstanbul'un yaklaşık 2 bin bitki türünü barındırdığı, yüz ölçümü açısından 10 katı genişliğindeki Hollanda'da doğal olarak yetişen bitki türü sayısının 1600, 250 bin kilometre karelik İngiltere'de ise bu sayının 1850 olduğu belirtildi.

Nadir bitki türleri
Doğa koruma açısından İstanbul'un en önemli ayrıcalığının ise sahip olduğu nadir bitki türleri olduğu kaydedilen araştırmada, doğal olarak yetişen bitki türlerinden 270'inin, "Türkiye'nin Tehlike Altındaki Nadir ve Endemik Bitkileri Listesi"nde yer aldığı, bunlar arasında 40 türün ise dünya üzerindeki en zengin po-pülasyonlarının burada olduğu ifade edildi. İstanbul ve çevresindeki ormanların yaban hayatı açısından da önemli olduğuna dikkat çekilen araştırmada, yaban domuzu, yaban kedisi, çakal ve büyük olasılıkla kurt gibi yaban hayvanlarına bugün de rasdandığı, ayrıca İstanbul Boğazı'nın kuşların kuzey ve güney yarım küre arasındaki önemli göç yollarından birisi olduğu kaydedildi.

WWF Türkiye'nin İstanbul'un 2 yarımadasında doğa koruma açısından en önemli noktaları belirlediği araştırmada, Terkos ve Kasatura arasındaki ormanlık alan ve kıyı şeridi, Ağıldere, Ağaçlı ve Gümüşdere kumulları ile boğazın üst kısımları, Büyükçekmece ve Kü-çükçekmece gölleri, Hadımköy ve Kemerburgaz arasındaki mera ile fundalıklar, Asya yakası tepelikleri (özel ormanların da bulunduğu alanlar), Sahilköy ve Şile arasında kalan kumul ve ormanlar bu yerler arasında sayılmıştı. AA

Ormanlara karşı işlenen suçlar
SON 6 yıl içerisinde İstanbul'da 1709'u işgal faydalanma, 1784'ü kesme, 818'i açma-yerleşme ve 501'i nakil olmak üzere toplam 4 bin 812 orman suçu işlendi.

Ormanları hasara uğratan etkenlerin başında gelen yangınlarda da, son 10 yılda yangın başına 5.2 hektar ormanlık alan kaybedilirken, bu rakamın son dönemde alınan önlemlerle 0.44 hektara düşürüldüğü ve orman yangınlarının yüzde 61'inin 500 metre kareye varmadan söndürüldüğü bildirildi.

Son yıllarda yapılan çalışmaları sonucunda toplam 34 bin 912 hektarlık alanın ağaçlandırıldığı, önümüzdeki dönemde de maden ve taş ocağı bölgelerine yaklaşık 1 milyon adet fıstık ağacı dikileceği kaydedildi. Ormanlık alanlarda yapılan rehabilitasyon çalışmalarında da, 1995-2006 yılları arasında toplam 2 milyon 144 bin 807 metre karelik alanda toprak dolumları yapıldığı ve bu çalışmalardan yaklaşık 17 milyon dolarlık gelir elde edildiği belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-ormanina-iade-i-itibar_50632.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!