Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Üniversitesi Turizme Açılıyor

İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) bahçesindeki tarihi binalar turistler tarafından gezilebilecek, Bozdoğan Kemeri üzerinde de yürüyüş yapılabilecek. Üniversiteyi turizme açmak için girişimlerde bulunduklarını söyleyen İÜ'nün yeni Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, "Geçmişten Geleceğe" isimli projeyle tanınırlık, sürekli gelir ve prestij kazanacaklarını

Milliyet Gazetesi
İstanbul Üniversitesi Turizme Açılıyor

İstanbul Üniversitesi’nin (İÜ) bahçesindeki tarihi binalar turistler tarafından gezilebilecek, Bozdoğan Kemeri üzerinde de yürüyüş yapılabilecek. Üniversiteyi turizme açmak için girişimlerde bulunduklarını söyleyen İÜ'nün yeni Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, "Geçmişten Geleceğe" isimli projeyle tanınırlık, sürekli gelir ve prestij kazanacaklarını söyledi.

Turizme açılma projesini, "Şöyle bir hayalimiz var" diyerek anlatan Söylet, "Kurulduğumuz yer, 556 yıl önce Fatih bölgesi. Fatih bölgesinden bizi buraya bağlayan Bozdoğan Kemeri bulunuyor. Bozdoğan Kemeri ile geçmişten geleceğe projemiz var. Bozdoğan Kemeri İktisat Fakültemizin bahçesinde sonlanıyor. Oradan bahçemize ve tarihi binamıza gelmek istenileceğini, Bozdoğan Kemeri üzerinde tarihi dokuyu seyrederek yürümek istenileceğini düşünüyoruz" dedi.

Yenikapı’ya tünel

Metronun Taksim’den aşağı inecegini ve Haliç’in üstünden geçeceğini belirten Söylet, üniversiteyi turizme açacak olan ve "genişletilmiş Beyazıt Kampusu" olarak nitelendirdiği diğer bir projelerini de şöyle anlattı: "Metro, Süleymaniye Camii’nin bulunduğu tepeciğin altından tünelle Yenikapı’dan dışarı çıkacak. O tünel bitmiş durumda. Bizim güzel bitkilerle bezeli taraçalarımız da bu tünelin Haliç tarafındaki girişinin 50-100 metre kadar yanında. Orada bir durak olacak. İstanbul Üniversitesi Limanı, İstanbul Üniversitesi Metro Durağı, oradan bir finiküler ile botanik bahçesinden ve Süleymaniye kapısından İ.Ü’ye bir giriş düşünüyoruz. Süleymaniye’nin çevresindeki medreseler boş. Bazı enstitülerimizi de oraya taşımayı düşünüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-universitesi-turizme-aciliyor_66355.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!