Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’a 35 milyon Dolara Wimbledon Gibi Tenis Köyü

Garanti Koza bünyesinde kurulan İstanbul Cup, dünyanın en önemli tenis etkinliği olan Wimbledon’u örnek alarak İstanbul Yeşilköy’e 35 milyon dolarlık bir tenis köyü kuruyor.33 kortun yer alacağı ve 2009’da tamamlanması planlanan tenis köyünde sporculara özel bir de otel bulunacak.

Hürriyet Gazetesi /Ceyhun KUBURLUaranti Koza bünyesinde kurulan İstanbul Cup, dünyanın en önemli tenis etkinliği olan Wimbledon’u örnek alarak İstanbul Yeşilköy’e 35 milyon dolarlık bir tenis köyü kuruyor.33 kortun yer alacağı ve 2009’da tamamlanması planlanan tenis köyünde sporculara özel bir de otel bulunacak.

İngiltere’deki dünyaca ünlü tenis arenası Wimbledon’ın bir benzeri İstanbul Cup şirketi tarafından Türkiye’de yapılacak. Toplam 35 milyon dolara mal olacak projede 33 adet tenis kortu ve sporcu oteli bulunuyor. Bunun yanında proje kapsamında, 10 bin izleyici kapasiteli üstü açılıp kapanabilen ve yaz, kış tenis sporu için kullanılabilecek büyük bir tenis kortu da inşa edilecek.

2009’da Tamamlanacak

İstanbul Atatürk Havalimanı karşısındaki arazi üzerine kurulması planlanan tenis köyünde dünyanın en önemli tenis arenası olarak bilinen Wimbledon örnek alınıyor. İki yıldır uluslararası WTA İstanbul Cup Tenis Turnuvası’nı düzenleyen şirketin Genel Müdürü Coşkun Erginer, "Hedefimiz Wimbledon gibi bir tesisi Türkiye’ye kazandırmak. Buraya 10 bin kişilik bir arena, sporcu oteli ve 33 adet tenis kortu yapılacak" dedi. 2009’a kadar tamamlanması planlanan tenis köyünün ilk etabını 2008’de bitirmeyi hedeflediklerini söyleyen Erginer, şöyle konuştu: "WTA İstanbul Cup Türkiye’nin önemli uluslararası spor etkinliklerinden birisi oldu. 2005’te başlayan ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek olan turnuva, şimdiye kadar verimsiz kortlarda yapılıyordu. Olimpiyatlar için Türkiye’ye avantaj sağlayacak büyük bir yatırım için atağa geçiyoruz."

Paralı Turist Gelecek

Coşkun Erginer, Garanti Koza bünyesinde kurulan İstanbul Cup şirketinin Türkiye’ye önemli spor aktiviteleri kazandıracağını vurgulayarak, "Bu proje Türkiye’nin tanıtımı için büyük önem taşıyor. Hem İstanbul’un bilinirliği artacak hem de para harcayan turist gelecek" dedi. Deniz ve kum turizminin Türkiye’ye para kazandırmadığını ifade eden Erginer, şöyle konuştu: "Dünyanın her yerinde festivaller, kültür turizmi ve spor aktiviteleri için büyük paralar harcanıyor. ABD’de düzenlenen tenis turnuvası için yılda ortalama 20 bin turist ülkeye geliyor ve 219 milyon dolar para harcıyor. Türkiye için böyle bir turnuva örnek olamaz. Ancak böylesine büyük bir projede yılda ortalama 10 bin turist çekebilir ve kişi başı 10 bin dolar döviz bırakabilir."

Tenisin farkı eğitim

Coşkun Erginer, tenisi diğer sporlardan ayıran en büyük özelliğin eğitim olduğuna dikkat çekerek, bugün dünyanın birçok yerinde ünlü raketlerin yıllar süren eğitimlerden geçtiğini ve bu eğitimlerde milyonlarca dolar harcandığını kaydetti. Türkiye’nin dünyadaki önemli turnuvalarda artık yer alması gerektiğini ifade eden Erginer şöyle konuştu: "Günün birinde Wimbledon gibi bir turnuvada yer alabilmek için gelişmiş ülkelerin yolundan gidiyoruz. 4 tane öğrencimize burs veriyoruz. Hedefimiz tenis dünyasının önemli raketlerinden birisini yaratmak."

Tenisin son yıllarda yapılan yatırımlar ile birlikte belli gelir grubuna değil, her kesimden insana hitap etmeye başladığını belirten Coşkun Erginer, ünlü isimlerin sporun bilinirliğini artırmada çok büyük önem taşıdığını kaydetti. Özellikle Hülya Avşar ile tenisin son dönemlerde gündeme gelmeye başladığını belirten Erginer şöyle konuştu: "Ancak son yıllarda önemli organizasyonların televizyonda canlı yayınlanması ve ünlülerin tenisi özendirmesi insanlara tenisi sevdirmeye başladı."

Türkiye’de 2500 tenis kortu var

Tütkiye’de tenisin son yıllarda büyük gelişme kaydettiğini vurgulayan Coşkun Erginer, toplam 400 bin lisanslı sporcunun yüzde 10’nun tenis oyuncusu olduğunu açıkladı. Coşkun Erginer tenisle ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Bugün ülkemizde toplam 200 tenis kulübü bulunuyor. Yeni konut projelerindeki kortları saymazsak yaklaşık 2 bin 500 kortta Türk sporcular tenis oynuyor. Ancak günün birinde uluslararası platformlarda olmak istiyorsak daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Özellikle tenis sporunun gelişiminde yerel belediyelere büyük iş düşüyor. Turizm Bakanlığımızdan büyük destek görüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-35-milyon-dolara-wimbledon-gibi-tenis-koyu_53650.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!