Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a AB Destekli Makyaj

İstanbul'un çözülemeyen sorunlarından biri olan kentsel dönüşüm meselesi, AB desteğiyle aşılmaya çalışılacak. 734 bin 177 Euro'luk bütçesiyle Archimedes, Akdeniz ülkelerinin şehirleşme tecrübelerini İstanbul'a taşıyacak.

Sabah Emlakimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\51836.jpg" align="left" hspace=5 vspace=5>Çarpık kentleşmesi ve imar sorunu yıllardır gündemden düşmeyen İstanbul'un kentsel dönüşümüne katkı sağlamak adına Avrupa Birliği (AB) projelerinden yararlanmak için kollar sıvandı. Gerçekleştirilen ilk etkinlik ise Akdeniz ülkelerinin belirli şehirlerinden belediye başkanlarını bir araya getiren Kentsel Dönüşüm ve Sürdürülebilir Yenilikçi Akdeniz Ekonomik İşbirliği Projesi (ARCHIMEDES) oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AB çatısı altında ilk kez düzenlenen Archimedes kapsamında geçtiğimiz hafta Venedik, Cenova, Bordo, Oran, El- Mina, Sofya gibi şehirlerden gelen belediye başkan ve yardımcılarını ağırladı. Venedik'in başkanlığını yürüttüğü ve İstanbul'un da eş lider olarak görev aldığı Archimedes toplantıları 7-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirildi.

734 bin 177 Euro'luk Bütçe

İlk toplantı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Ahmet Selamet ve Genel Sekreter Mesut Pektaş'ın katılımlıyla düzenlendi. Toplantıda bütçesi 734 bin 177 Euro olan Archimedes'in amaçlarından şu şekilde söz edildi: Turizm konusunda büyük tecrübeye sahip AB ülkelerinin şehirlerinden, İstanbul'un turizm kapasitesinin ve buna uygun olarak da turist sayısının artırılmasına yönelik Venedik (İtalya) ve Bordeaux (Fransa) olmak üzere metodoloji, stratejik plan swot analiz yöntem, bilgi ve deneyim alışverişi yapmak; yerel idareler, üniversiteler, araştırma enstitüleri, sivil sektör, kentsel dönüşüm, turizm ve kültürel miras kurumları arasındaki iyi uygulamaları ve tecrübeleri de karşılıklı aktarmak; İBB ile AB ve Meda ülkelerinden 3'er kentin yerel yönetimleri arasında kültürel miras ve sürdürülebilir turizm alanlarında işbirliği oluşturmak sureti ile kapasitelerinin ve ekonomilerinin geliştirilmesine destek sağlamak. Archimedes'de bütçe, her ülkede yapılacak faaliyetlere göre dağıtılacak. Yani, İstanbul başlangıç toplantılarının gerçekleştirildiği ülke olarak ne kadar proje ve faaliyet üretebilirse bütçeden o kadar pay alacak.

24 Ay Sürecek

Proje, çalışmalara katılan ülkelerden kentsel dönüşüm ve yenilenme açısından edinilecek fikirler, alınacak yardımlar açısından büyük önem taşıyor. Şehirler arası tecrübe ve birikimlerin düzenli paylaşılması şeklinde ilerleyecek Archimedes, 24 ay sürecek.


http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-ab-destekli-makyaj_51836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!