Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a Hayvanat Bahçesi

Projesi İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nce yapılan tesis, İstanbullulara, hayvanların doğal ortamlarda nasıl yaşadıklarını, nasıl beslendiklerini, davranışlarını gösterme ve hayvanlar âlemi hakkında halkı bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Cumhuriyet Gazetesiamulaştırmada yaşanan sorunlar nedeniyle 5 yıldır yapılamayan "İstanbul Hayvanat Bahçesi" için çalışmalar başladı. Gülhane Hayvanat Bahçesi'nin kapatılmasının ardından doğan boşluğu doldurması hedeflenen İstanbul Hayvanat Bahçesi, Gaziosmanpaşa'nın kuzeyine yapılacak.

Projesi İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nce yapılan tesis, İstanbullulara, hayvanların doğal ortamlarda nasıl yaşadıklarını, nasıl beslendiklerini, davranışlarını gösterme ve hayvanlar âlemi hakkında halkı bilgilendirmeyi amaçlıyor. 4 etaptan oluşan projenin birinci aşaması 196, ikinci aşaması 144, üçüncü aşaması 103 ve dördüncü aşaması 620 dönümlük araziyi kapsayacak.

Çok amaçlı olacak
Hayvanat bahçesinde sergi holü, alışveriş merkezi, kafeterya, gösteri merkezi, çocuk hayvanat bahçesi ve hayvan hastanesinin yanı sıra aralarında dağ keçileri, geyik, fil, aslan, zürafa, gergedan, küçük maymunlar, penguen, su kuşları gibi türlerin yer aldığı bölümler bulunacak. Hayvanat bahçesinin diğer bölümlerinde hayvan barınakları ve çevre düzenlemesi yer alırken son etabı ise safari hayvanat bahçesi alanı olarak planlanıyor.

2002'de ihaleye çıkan ve bazı istimlak sorunları nedeniyle gerçekleştirilemeyen projesinin 2007 yılı birim fiyatlarıyla ilk etabının maliyeti yaklaşık olarak 15 milyon YTL olacak.

Projenin ilk iki etabının ise 40 milyon YTL'ye mal olacağı tahmin ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Bakanı Kadir Topbaş , projenin özellikle ilk iki etabını bir yılı aşkın bir süre içinde tamamlayacaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-hayvanat-bahcesi_54787.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!