Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul'a Yeni Kongre ve Kültür Merkezi

Hacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA), 1986 yılındaki yangın sonucu kullanılamaz hale gelen tarihi Kandilli Kız Lisesi binasını kongre ve kültür merkezin

Hürriyetb>Hacı Ömer Sabancı Vakfı (VAKSA), 1986 yılındaki yangın sonucu kullanılamaz hale gelen tarihi Kandilli Kız Lisesi binasını kongre ve kültür merkezine dönüştürecek. ''Adile Sultan Sarayı Kongre ve Kültür Merkezi'' adı verilen tesisin restorasyonuna ilişkin protokol, İstanbul Valiliği'nde, Vali Muammer Güler, işadamı Sakıp Sabancı ve VAKSA yöneticilerinin katıldığı törenle imzalandı.

Vali Güler, törende yaptığı konuşmada, Kandilli Kız Lisesi'nin 1986 yılında çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale geldiğini hatırlatarak, aradan geçen 17 yılda devletin binaya 500 milyar lira harcadığını söyledi.

Harcanan bu parayla binanın belli bir noktaya getirildiğini, ancakbitirilemediğini vurgulayan Güler, ''Binada 5 trilyon liralık yatırım yapılacak. Bunun 3 trilyonunu Sakıp Bey verecek, 2 trilyonu İl Özel İdaresi tarafından karşılanacak. Burayı bitireceğiz'' dedi.

İstanbul Valisi Güler, katkılarından dolayı işadamı Sabancı'ya teşekkür ederek, şunları söyledi: ''Sayın Sakıp Sabancı, Türk sanayisine önemli katkılar yaptınız. Bana göre yaptığınız işlerin en önemlisi, eğitim, kültür ve sağlık sektörüne verdiğiniz katkılardır. Bugün yaptığınız bu iş, hizmetlerinizi taçlandırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına sizeteşekkür ediyorum.''

Sabancı'nın İstanbul'da sağlık alanına ilişkin projesi olduğunu hatırlatan Güler, bu projeyi önümüzdeki günlerde harekete geçireceklerini bildirdi.

Vali Muammer Güler, ilde eğitim alanında yapılacak çok iş bulunduğuna, sadece 3 yıl içinde 15 bin dersliğin yapılması gerektiğine de dikkat çekerek, bunun devlet imkanlarıyla yapılmasının mümkün olmadığını ve devlet-vatandaş işbirliğinin doğru bir şekilde harekete geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabanda, ''hayırlıbir iş için toplandıklarını'' dile getirerek, ''Memleketin bu tür hayırlı işlere ihtiyacı var'' dedi.

Eğitim ve sağlık alanında yapılacak yatırımların binaları inşa etmekle bitmediğini, bunların başarılı bir şekilde işletilmesi gerektiğini anlatan Sabancı, binaların çevresinde yaşayan insanların bunlara sahip çıkmasının önemini vurguladı. ''Bu ruh gelişirse daha ileri hedeflere varırız'' diyen Sabancı, binayı örnek bir kongre ve kültür merkezine dönüştüreceklerini kaydetti.
Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan da, binanın 18 ay içinde kongre ve kültür merkezine dönüştürüleceğini belirterek, ''17 yıl aradan sonra bunun kendileri için bir mucize olduğunu'' bildirdi. Konuşmaların ardından ''Adile Sultan Sarayı Kongre ve Kültür Merkezi''nin protokolü, Vali Güler, Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Saylan tarafından imzalandı.

Daha sonra Güler, işadamı Sabancı'ya ''İstanbul Valiliği Onur Belgesi'', eşi Türkan Sabancı'ya da plaket verdi.
Törene, eski İstanbul valilerinden Kutlu Aktaş ve VAKSA Genel Müdürü Erbay Fiş de katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-yeni-kongre-ve-kultur-merkezi_6816.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!