Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul’a Yeni Projeler

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç.Dr. Ahmet Emre Bilgili, “İstanbul gibi bir kentin potansiyelinin çok azının kullanıldığını” bildirdi ve gelece

NTV-MSNBC
İstanbul’a Yeni Projeler

stanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç.Dr. Ahmet Emre Bilgili, “İstanbul gibi bir kentin potansiyelinin çok azının kullanıldığını” bildirdi ve gelecek dönemde gerçekleştirmeyi düşündükleri projeleri anlattı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün daha önce, “gelen yazıları bir üst makama aktarma” şeklinde işlev gördüğünü ifade eden Bilgili, bundan sonra Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün çok daha etkili çalışmalar yapacağını, kendisine bağlı 50 birimde de hizmet kalitesinin yükseltileceğini söyledi.

İstanbul’a yılda 3 milyon turist geldiğini belirten Bilgili, “İstanbul gibi bir kentin potansiyelini biz çok az kullanıyoruz” dedi.
Bilgili, bu potansiyeli artırmak için kentin varolan gizli kalmış değerlerinin daha iyi kullanılması ve ön plana çıkarılması gerektiğini kaydetti.
Yaklaşık 3.5 ay önce göreve başladığını ve sektörün içinde yer alan kişilerden basın mensuplarına kadar kültür ve turizmle ilgili her kesimle diyalog halinde olmak istediklerini dile getiren Bilgili, gelecek dönemde gerçekleştirmek istedikleri projeleri de anlattı.

KENTE İLİŞKİN BİR WEB SİTESİ YOK
İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, kente ilişkin bir web sitesi olmamasından hareketle sürekli güncellenen bir internet gazetesi oluşturduklarını, bunun yanı sıra üniversitelerin turizm bölümleriyle sürdürülebilir bir işbirliğine yönelik projeleri bulunduğunu bildirdi.

TÜRBELER MÜZESİ
Geleneksel değerlerimizden Karagöz’e yönelik bir müze, İstanbul’daki 120 türbeden depolarda bekleyen malzemelerin sergileneceği bir “Türbeler Müzesi” oluşturacaklarını, Galata Mevlevihanesi’ndeki Divan Edebiyatı Müzesi’nin de daha etkin kullanımına çalışacaklarını anlatan Bilgili, sadece konserler için kullanılan Rumelihisarı’nı da daha etkin kılarak yılın 10 ayı kullanılır hale getirmek için bir açıkhava müzesine dönüştürme projeleri bulunduğunu kaydetti.
Müzelere yönelik bazı şikayetler aldıklarını da ifade eden Bilgili, müzelerde müşteri memnuniyeti projeleri kapsamında Ayasofya Müzesi’nde yapacakları anketten çıkan sonuçları müzeleri iyileştirmek ve şikayet konularında gerekli önlemleri almak üzere değerlendireceklerini söyledi.

TÜRK MUTFAĞI AŞÇILARINA ‘DOKTORA’
Bilgili, yemek kültürünün turistik açıdan önemine de değinerek, bu kapsamda tencere yemeklerinin yapıldığı restoranlara, bunun yanı sıra yine Türk mutfak kültüründe bulunan, son bir yıl içinde hızla yayılan (simit sarayı) olarak adlandırılan restoranlara bir standart getirmeye ve tanıtmaya yönelik de çalışmalarda bulunacaklarını belirtti.
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Bilgili, “Yemek kültürü önemli. Bizim yerel kültürümüzü mutlaka korumamız lazım. Kebap kültürünü geliştirmek ve korumak kolay. Ancak tencere yemeklerine yönelik kültürü korumak kolay değil. Çünkü bu alanda yetişen çok fazla aşçı yok. Bu nedenle biz Kumkapı’daki eski TUREM binasını restore ederek, ‘Türk Sofra Enstitüsü’ olarak kullanacağız. Burası, aşçılar için bir yüksek lisans, doktora yeri olacak.
Öte yandan, Türk yemek kültüründe önemli bir yeri bulunan simidi de turizmle ilişkilendirmemiz lazım. Burger restoranları gibi simit restoranları da belki bir gün dünyada yayılabilir. Ama bunun için simit ürünlerine bir standart getirilmesi lazım. Bu nedenle simit restoranları sahipleriyle bir toplantı yapacağız” diye kaydetti.
Basın toplantısına, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fikret Yılmaz ile İstanbul Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Timur Bayındır da katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbula-yeni-projeler_15931.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!